Twitter vastas Prantsuse valitsuse kampaaniasoovile eitavalt

Twitter.
Twitter. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Detsembris hakkas Prantsusmaal kehtima seadus, mille eesmärgiks on võidelda sotsiaalmeedias desinformatsiooni, võltsuudiste ja anonüümsete poliitkampaaniatega. Nüüd aga blokeeris Twitter sellele samale seadusele viidates ühe kampaania, mida soovis korraldada Prantsusmaa valitsus ehk mainitud seaduse algataja.

Seaduses on kirjas, et internetis poliitilise kampaania tegemiseks tuleb deklareerida, kes ja kui palju selle eest maksab. Ehk siis sotsiaalmeedia platvormid peavad andma selget ja läbipaistvat infot, kes mingi poliitilise kampaania eest neile maksid, kellega on tellija näol tegu ja kui palju selle teenuse eest maksti, vahendasid AFP ja BBC.

Prantsusmaa valitsus tahtis alustada veebikampaaniat, mille eesmärgiks oli kutsuda inimesi üles Euroopa Parlamendi valimistest osa võtma ja end varakult valijaks registreerima. Kampaanial on ka hashtag #OuiJeVote ehk "Jah, ma hääletan".

Kampaania korraldajaks oli valitsuse infoteenistus ja kavas oli osta Twitterilt tasulisi postitusi. Twitter on aga olnud seisukohal, et uut seadust ei saa sisuliselt täita ning seetõttu on poliitiliste kampaaniate tegemise müügist üleüldse loobutud. Seetõttu vastati eitavalt ka Prantsuse valitsusele.

Twitteri otsus võeti Prantsusmaa avalikkuses üllatusega vastu. Näiteks rahvasaadik Naïma Moutchou tunnistas, et pidas teadet esialgu aprillinaljaks.

Siseminister Christophe Castanter kritiseeris oma Twitteri-postituses samuti sotsiaalmeediafirma otsust. "Twitteri prioriteet peaks olema võitlus sisuga, mis ülistab terrorismi. Mitte kampaaniad, mis kutsuvad inimesi üles registreerima end demokraatliku vabariigi valimistele."

Valitsuse infoteenistusest öeldi uudisteagentuurile AFP, et Twitter ei tea enda sõnul hetkel, kuidas seadust täies mahus täita ja on seega kehtestanud enda jaoks ranged reeglid, millega loobutakse poliitiliste kampaaniate müügist täielikult.

Infoteenistus on aga seisukohal, et avalikku teadet, millega kutsutakse inimesi end valijaks registreerima, ei peaks ka sellisel juhul tõlgendama kui "poliitilist kampaaniat".

"Seega ei ole seadus ise meile tagasilööki andnud, vaid on platvorm, mis seadust ei täida," seisis infoteenistuse teates. "Meie hinnangul on see nende värskeim katse teemat uuesti lauale tuua, et reegleid muuta."

Twitteri enda reeglid, mis puudutavad Euroopa poliitilisi kampaaniaid, sätestavad, et sellise teenuse müük peab läbima erilise kontrolli. Samas on Twitter märkinud, et mingi teemaga seotud kampaaniad, mis otseselt ei toeta või ei puuduta mingit konkreetset kandidaati või parteid, selle piirangu alla ei käi. Prantsusmaa on aga ka Twitteri enda poolt Euroopas erandina otsesõnu mainitud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: