Rutikveres avati taastatud 90-aastane meierei

Jõgevamaal Rutikveres taasavati laupäeval pidulikult 90 aastat tagasi valminud meierei. Taastatud piimatööstuses saab näha, kuidas käis möödunud sajandi alguses töö Eesti põllumajandusajaloo ühes tähtsamas hoones.

Jõgevamaal Rutikveres taasavati laupäeval pidulikult 90 aastat tagasi valminud meierei. Taastatud piimatööstuses saab näha, kuidas käis möödunud sajandi alguses töö Eesti põllumajandusajaloo ühes tähtsamas hoones.

Rutikvere meierei töötas piimapunktina 1991. aastani. Meierei hiilgeaeg oli aga möödunud sajandi 30ndatel, kui Rutikveres toodetud või oli kuulus ka väljaspool Eestit, näiteks Inglismaal, vahendas Aktuaalne kaamera".

Veel mõne aasta eest oli vana meierei hoone tühi ja räämas. Kolm aastat tagasi aasta põllumeheks valitud Lembit Paal aga võttis kohalikuna oma südameasjaks ajalooline hoone korda teha.

"See mõte oligi taastada suhteliselt algupärasel kujul, kuna siin oli säilinud ka osa tolleaegsest sisseseadest. Ja nüüd võib külastaja näha siin sellist 30ndate aastate ühispiimatalituse meiereid tema algupärases või rajamisaegsel kujul," rääkis Paal.

Tänapäeval on piimatootmise nõuded läinud nii palju karmimaks, et Rutikvere meierei masinatega enam piima toota ei saaks. Ka oli piimatootmine toona kõvasti keerulisem ja aeganõudvam. Nii teadis rääkida Anne Vainlo, kelle jaoks oli Rutikvere meierei omal ajal kõige esimene töökoht.

"Mina andsin lõssi tagasi, lõssikaal oli /.../ siis oli kas kolm liitrit või viis liitrit ja siis selle nõu sisse lasin, kolksti tuli sealt, kuskilt voolas ja siis lasin alla ja jälle järgmine nõu ja niimoodi. Ja pärast oli siis masinate pesemised," kirjeldas Vainlo tööprotsessi.

Vainlo oli meierei taastamisplaanidest kuuldes väga õnnelik. "Lembit on nii tubli, tubli, tubli. Ma ei jõua ära kiita," rääkis ta.

Vainlo sõnul näeb taastatud meierei välja peaaegu täpselt nagu siis, kui tema selles majas veel tööd tegi.

Laupäeval taasavatud meierei oli tegelikult juba teine tööstus, mis samasse kanti ehitati.

"Mõned aastad hiljem ehitati veel kolmaski meierei siia, nii et selles mõttes on tegemist Eesti agraarajaloos ainulaadse juhtumiga, kus kolm piimameiereid on ühel teeristil mõnekümnemeetriste vahedega. Ja sobis kõigile ja jätkus kõigile ka piima," rääkis Lembit Paal.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: