Prognoos: sündivuse dramaatiline vähenemine viib Soome rahvaarvu langusesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Rain Kooli/ERR

Sündivuse kahanemine ning rahvastiku vananemine hakkab Soome rahvaarvu pöördumatult langetama juba 12 aasta pärast, prognoosib põhjanaabrite statistikaamet.

15 aasta pärast sureb juba kõikides Soome maakondades rohkem inimesi kui sünnib. Aastal 2050 on Soome rahvaarv aga juba 100 000 inimese võrra väiksem kui praegu, märgitakse statistikaameti hinnangus.

Kõige kiiremini hakkab rahvaarv prognoosi järgi kahanema Soome ida- ja kaguosades ning teisalt läänerannikul Satakunta maakonnas. Parim on olukord suurtes tõmbekeskustes Helsingis, Tamperes, Oulus ja Turus ning nende naaberlinnades ja -valdades.

Regionaalarengu uurija Timo Aho sõnul on Soomel kaks võimalust: vanduda alla sellele, et sündivus väheneb ning tööealise rahvastiku hulk kahaneb või tõsiselt mõelda sündivust mõjutavate poliitiliste meetmete peale.

"Lisaks tuleks lõpuks ometi käivitada arutelu selle üle, et kui me kuidagigi soovime säilitada oma rahvastikku ja selle vanuselist struktuuri, vajab Soome töö- ning hariduspõhist sisserännet," toonitas Aho Soome rahvusringhäälingu Yle hommikutelevisioonis.

Rahvaarvu languseni viib statistikaameti prognoosi kohaselt eelkõige sündivuse vähenemine, aga ka rahvastiku vananemisest tulenev suremuse kasv.

Soome rahvaarvu prognoos. Autor/allikas: Mari-Leen Üksküla-Eomois / Soome statistikaamet

Veel neli aastat tagasi oli niinimetatud summaarne sündivuskordaja ehk keskmine sündide arv ühe naise kohta Soomes 1,7. Selle aasta sündivuskordajaks prognoositakse aga 1,33. Eesti sündivuskordaja oli mullu 1,67.

Tähelepanuväärne on, et Soome rahvaarv hakkab prognoosi kohaselt langema hoolimata sellest, et arvestatud on ka sisserände püsimist praegusel tasemel ehk rändesaldo 15 000 inimese võrra positiivsena.

Rahvastik mitte ainult ei vähene, vaid ka vananeb. Tööealist elanikkonda oleks 2060. aastaks järel 3,2 miljonit inimest ehk 400 000 inimese võrra praegusest vähem.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: