T1: saneerimiskava tagasi lükkav võlausaldaja võidaks meie pankrotist

{{1589780220000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Kaks Tallinna raskustes kaubanduskeskuse T1 suurt võlausaldajat - Sixth Street Partners ja temaga seotud Lintgen Adjacent Investments S.a r.l. (Lintgen) - teatasid, et lükkavad keskuse omaniku Tallinna Moekombinaadi saneerimisplaani tagasi ja kutsuvad sama tegema teisi rahastajaid. T1 pidav AS Tallinna Moekombinaat teatas börsile, et nendel võlausaldajatel oleks ainsana ettevõtte pankrotist võita.

Mai algul teatas Tallinna Moekombinaadi emaettevõtte Pro Kapital Grupp börsile, et on koostöös saneerimisnõustajaga koostanud saneerimiskava ning esitas selle tutvumiseks võlausaldajatele.

Lintgen finantseeris Sixth Street Partnersi teatel T1 Mall of Tallinn keskuse ehitamist 2018. aastal ning on ettevõtte sõnul ka kaubanduskeskuse suurim võlausaldaja.

Lintgen ning Sixth Street Partners leiavad, et keskuse tulemused on jäänud alla ootuste, kuigi keskus käivitus majanduse kasvutsükli ajal. Ettevõtete väitel on omanikud rikkunud ka lepingulisi kohustusi ning jätnud laenuintressid maksmata.

Seetõttu lükkab Lintgen kaubanduskeskuse saneerimisplaani hääletusel tagasi, kuna nende vaates on plaan kreeditoride suhtes ebaõiglane, ega ole ka keskuse rentnike ja teiste koostööpartnerite huvides.

Samaaegselt teavitab Lintgen teisi kreeditore, kes ei ole seotud keskuse omanikega, kavatsusest hüvitada nende nõuded mõistlikus ulatuses, juhul kui Tallinna Moekombinaadi esitatud saneerimisplaan tagasi lükatakse.

Lintgen soovitab ka teistel kreeditoridel plaan maha hääletada

"Esitatud saneerimisplaan jätab kreeditorid väga halba olukorda, kuna plaani kohaselt makstakse peaaegu kõigile neist tagasi alla pool võlasummast. Näiteks kreeditor, kellele Tallinna Moekombinaat võlgneb 15 000 eurot saab alles 2030. aastaks osamaksetena tagasi 6000 eurot," märkis võlausaldaja.

Võlausaldajad saavad saneerimisplaani üle hääletada kuni kella 18-ni 26. mail.

Lintgen lisas, et võtab kreeditoridega otse ühendust, et arutada nendega plaani ja alternatiivseid variante.

Vastuseks ERR-i küsimusele alternatiivide kohta teatas Lintgeni esindaja, et "finantsvõlgnevused ja finantskovenantidele mittevastavus võimaldab laenuandjal nõuda ennetähtaegset laenu tagastamist, kuid tänaseni ei ole laenuandja seda õigust kasutanud".

Pro Kapitali poolt börsile avaldatud saneerimiskava kohaselt on peamiseks saneerimismeetmeks võlausaldajate nõuete ümberkujundamine, samuti ärimudeli korrigeerimine ja vajadusel täiendavate investeeringute kaasamine. Saneerimiskava plaanitakse täita 10 aasta jooksul.

Saneerimiskava vastuvõtmiseks toimub võlausaldajate hääletus. Lõpliku otsuse kava kinnitamise osas langetab kohus.

T1: võlausaldaja lõikaks meie pankrotist kasu

T1 omanikfirma AS Tallinna Moekombinaat teatas börsile, et TPG Sixth Street Partners ei ole käitunud heas usus AS-i Tallinna Moekombinaat ning ettevõtte võlausaldajate, üürnike ja koostööpartnerite suhtes.

T1 nimetab oma võlausaldaja saadetud pressiteadet saneerimiskava mahahääletamisest avalikkust eksitavaks, sest ettevõte lõikakski nende pankrotist kasu.

"Eksitavast avalikust pressiteatest on selgunud, et TPG Sixth Street Partnersi eesmärk on nurjata AS-i Tallinna Moekombinaat saneerimiskava vastu võtmine ja viia AS Tallinna Moekombinaat pankrotti. TPG Sixth Street Partnersi tegevus kahjustab AS-i Tallinna Moekombinaat äritegevust ja seetõttu kõigi võlausaldajate huve. TPG Sixth Street Partners on vältinud AS-i Tallinna Moekombinaat ja saneerimisnõustaja püüdlusi pidada nendega läbirääkimisi seoses saneerimiskavaga," kommenteeris AS-i Tallinna Moekombinaat juhatuse liige Allan Remmelkoor.

Remmelkoore sõnul on TPG Sixth Street Partners oma pressiteates jätnud mainimata ja täpsustamata, et TPG Sixth Street Partners nõue on pandiga tagatud. See tähendab, et AS-i Tallinna Moekombinaat pankroti korral oleks ta üks vähestest võlausaldajatest, kes saaks oma nõudele mingit rahuldust ja seda suurimas ulatuses. 

"Kõik ülejäänud võlausaldajad, kelle nõuded on tagamata, ei saaks AS-i Tallinna Moekombinaat pankroti korral oma nõuetele mitte mingisugust rahuldust," rõhutas Remmelkoor. "Seetõttu on saneerimiskava, mis näeb ette tagamata nõuetega võlausaldajatele 40 protsendi nõuete tasumist, tegelikult kõigi tagamata võlausaldajate huvides, vastupidiselt TPG Sixth Street Partnersi väidetule."

"TPG Sixth Street Partnersi enneolematu avalik üleskutse kõigile teistele võlausaldajatele ei ole seega midagi muud, kui katse sundida AS-i Tallinna Moekombinaat saneerimiskava nurjumisele ja tagada TPG Sixth Street Partnerite huvi võimalikult suures ulatuses, tehes seda AS-i Tallinna Moekombinaat tagamata nõuetega võlausaldajate arvelt, kellele pankrotimenetluses peaaegu midagi ei laekuks," selgitas Remmelkoor. "Seadus on ette näinud võimaluse, et üks suur pahatahtlik võlausaldaja võib proovida takistada saneerimist oma isiklike huvide eesmärgil ning on võimaldanud kohtul sellise võlausaldaja tegevusele vaatamata saneerimist jätkata."

Tallinna Moekombinaadi saneerimisnõunik: Lintgen ei ole ametlikult hääletanud

Tallinna Moekombinaadi saneerimisnõunik Maivi Ots ütles ERR-ile, et isegi kui Lintgen väljendab oma eitavat seisukohta, siis tegelikult nad hääletanud ametlikult pole. "See ei pruugi tähendada, et see saneerimiskava ei saa lõpuks kohtu poolt kinnitatud, sellepärast, et saneerimsiseaduse väljatöötamisel on mõeldud selle peale, et peamised ja võib-olla negatiivsed võlausaldajad ei saaks takistada kava kinnitamist, mis on tegelikult nii ettevõte kui ka ülejäänud võlausaldajate huvides. Seetõttu on meil ettenähtud ekspertmenetlus, mida saab korraldada kohus," kommenteeris Ots.

"Need võlausaldajad, kelle nõuded on pandiga tagatud, saavad kätte oma nõude pandiga tagatud saavad kätte kogu oma nõude pandiga tagatud ulatuses. Nüüd pandiga tagamata võlausaldajad kipuvad jääma üsna kõigest ilma. Täna selle kava järgi nad saavad tagasi 40 protsenti ,mis on nende jaoks kindlasti parem alternatiiv kui oleks pankrotimenetlus," kommenteeris Ots veel.

Saneerimine hõlmab üksnes AS-i Tallinna Moekombinaat ega oma vahetut mõju AS-i Pro Kapital Grupp kontserni teistele ettevõtetele. AS-i Pro Kapital Grupp kontserni ettevõtted ei ole taganud AS-i Tallinna Moekombinaat kohustusi.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: