Euroopa Komisjon vähendaks pestitsiide põllumajanduses 50 protsendi võrra

{{1589996820000 | amCalendar}}
Hernekülv. Foto on illustratiivne.
Hernekülv. Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Euroopa Komisjon tahab järgneva kümne aasta jooksul vähendada pestitsiidide kasutamist põllumajanduses 50 protsendi võrra ja väetiste kasutamist vähemalt 20 protsendi võrra. Selliste sihtidega strateegiadokumendi "Talust taldrikule" saatis komisjon nõukogule ja parlamendile kinnitamiseks.

Lisaks pestitsiidide ja väetiste kasutamise vähendamisele on eesmärgiks seatud ka antimikroobikumide müügi vähendamine poole võrra ja mahepõllunduse osakaalu suurendamine. Komisjon seab strateegias eesmärgiks, et 2030. aastal on veerand põllumajandusmaast kasutusel mahepõllumajanduses.

Komisjon kavatseb välja tulla ka toidumärgistuste süsteemiga, mis annab tarbijale infot nii toitainete kui ka toote keskkonna-, kliima- ja sotsiaalsete mõjude kohta. Samuti on eesmärgiks seatud lihasöömise vähendamine ja taimse toidu osakaalu suurendamine. Kuidas selles suunas liikuda kavatsetakse, dokumendist ei selgu.

Strateegia eesmärk on jätkusuutlik põllumajandus, mis tagaks tervisliku toidu väiksema keskkonna- ja kliimajalajäljega.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja teatel on Eesti seisukohalt murettekitav selline koguseliste piirangute seadmine, kuna oleme niigi taimekaitsevahendite ja väetiste kasutamise seisukohalt üks säästlikumaid riike Euroopas.

"Selline koguselise eesmärgi seadmine võib vähendada veelgi huvi uute taimekaitsevahendite turule toomise vastu Eestis olukorras, kus alternatiivide olemasolu on niivõrd piiratud ja turul on juba praegu liiga vähe üksteist asendavaid tooteid, mis soodustab resistentsuse teket," märkis koda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: