Johnsoni nõunik keeldub kriitikale vaatamata tagasi astumast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Briti peaministri erinõunik Dominic Cummings.
Briti peaministri erinõunik Dominic Cummings. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA

Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoni vanemnõunik Dominic Cummings keeldub tagasi astumast hoolimata teda tabanud avalikust kriitikast ning 20 konservatiivist parlamendisaadiku üleskutsest.

Skandaal Cummingsi ümber puhkes, kui selgus, et ta on üle astunud valitsuse kehtestatud piiranguist ning võtnud ette neljasajakilomeetrise autosõidu. Cummingsi sõnul oli tema sõit Londonist vanematekoju Durhami maakonda mõistuspärane ja eetiliselt põhjendatud.

Esmaspäeval peetud harukordsel pressikonverentsil peaministri residentsis Downing Streetil kinnitas peaministri kõige mõjukam nõunik, et tema, ta abikaasa ja väike laps võtsid pika sõidu märtsi lõpus ette sellepärast, et abikaasal hakkasid ilmnema koroonaviiruse sümptomid.

Cummings otsustas lapse vanavanemate juurde viia, et oleks keegi, kes lapse eest hoolitseb, kui nad abikaasaga raskelt koroonasse peaksid jääma. Mõlemad jäidki haigeks, aga 15 päeva hiljem otsustas Cummings ette võtta enda sõnul testsõidu poole tunni tee kaugusele Barnardi lossi, et teha kindlaks, kas ta on pikaks sõiduks päriskoju tagasi piisavalt paranenud. Testsõitu oli nõuniku sõnul vaja, et aru saada, ega koroona ole silmanägemise peale hakanud.

Veel on vara öelda, kas Cummingsil õnnestus Suurbritannia avalikkust oma heades kavatsustes veenda. Sealne ajakirjandus on tema 70 minutit kestnud pressikonverentsi küll nimetanud piinlikuks vaatemänguks, mida Westminster pole varem näinud ja vaevalt et ka hiljem enam nägema hakkab.

Meedia tuletab meelde, et Cummingsi ettepanekul kehtestati Ühendkuningriigis ühed Euroopa kõige rangemad koroonaohjeldamispiirangud üldse. Nende kohaselt tohtisid inimesed kodust väljuda ainult üheks tunniks ööpäevas, et käia poes, jalutada koera või teha tervisesporti. Ning siis võtab sellise reeglistiku autor ette neljasajakilomeetrise teekonna, millest avalikkusele kipub vägisi jääma mulje, et seda oli vaja vaid mugavamate isolatsioonitingimuste saavutamiseks.

Ainus, mida Cummings pressikonverentsi ajal kahetsevat tundus, oli tõik, et ta oma pikast reisist ise peaministrile teada ei andnud. Peale silmakirjalikkuse ja reeglite rikkumise heidetakse Cummingsile ka ette kaastunde täielikku puudumist vaesemate brittide suhtes, kes pidid oma isolatsiooni veetma hoopis kitsamais oludes, kui Cummingsi Londoni korter ning kellel polnud mingit paremate tingimustega kohta, kuhu siirduda.

Cummingsi argumendid vanematekoju sõitmise vajalikkusest mõjuksid usutavamalt, kui poleks olnud seda nõndanimetatud testsõitu ajaloolisse lossi, mis ühtlasi on ka tuntud turismiobjekt. Ka pole nõuniku mainet parandanud sõidu väjatulekust pressikonverentsini kestnud ülbe vaikimine vahejuhtumi teemal.

Cummings on varem teravalt keeldunud andmast oma vaieldava väärtusega teo kohta mingeidki kommentaare. Ühendkuningriigi ajakirjanduse hinnangul lasi Cummings mööda avaliku elu tegelasele ühe olulisima võimaluse - paluda oma kahtlase käitumise pärast siiralt vabandust. Kui vabandust ei paluta, on ka andestus raske tulema.

Peale Cummingsi enda on end nüüd halba valgusesse seadnud aga ka peaminister Boris Johnson ning kogu Ühendkuningriigi valitsus. On ju peaminister ja valitsus mõista andnud, et neile Cummingsi selgitustest piisab ning mingit andekspalumist nad temalt ei ootagi.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: