Briti valitsuse aseminister astus protestiks Cummingsi vastu tagasi

Briti valitsusest lahkunud Šoti asjade aseminister Douglas Ross koos peaminister  Boris Johnsoniga (vasakul) eelmise aasta novembris,
Briti valitsusest lahkunud Šoti asjade aseminister Douglas Ross koos peaminister Boris Johnsoniga (vasakul) eelmise aasta novembris, Autor/allikas: SCANPIX / PA / Stefan Rousseau

Briti peaministri Boris Johnsoni valitsust tabas esimene protestimeelne tagasiastumine pärast vastuolulist skandaali, mille kohaselt reisis valitsusjuhi tähtsaim nõunik Dominic Cummings koroonaviiruse karantiiniga kehtestatud liikumispiirangute ajal riigisiseselt oma suva järgi.

Oma tagasiastumisest teatas teisipäeval Šoti asjade aseminister Douglas Ross, kes kuulub Šoti Konservatiivide ja Unionistide Parteisse (SCU).

"Reaktsioon sellele uudisele näitab, et härra Cummingsi tõlgendust valitsuse antud soovitusele ei jaganud valdav enamik inimestest, kes on talitanud nii nagu valitsus seda neilt palus," kirjutas Ross oma Twitteri-kontol valitsusest lahkumise kohta.

Õõnestades ministrite katseid liikuda edasi skandaalis, mis on Briti poliitikas viimase nelja päeva keskseim teema, ütles Ross, et ei suuda õigustada Cummingsi ametisse jäämist oma valijatele.

"Mul on valijaid, kes ei saanud jätta jumalaga oma lähedastega, perekondi, kes ei saanud leinata koos, inimesi, kes ei külastanud oma haigeid sugulasi, sest nad pidasid kinni valitsuse juhtnööridest," ütles Ross. "Ma ei saa neile öelda, et kõik nad eksisid ja üks valitsuse tippnõunik mitte."

Rossi tagasiastumine avaldab veelgi rohkem survet Cummingsile, kes pidas esmaspäeval pressikonverentsi, et õigustada oma abikaasa ja väikse pojaga reisimist Londonist 425 kilomeetri kaugusele Durhamisse Inglismaa kirdeosas koroonaviiruse pandeemia tipphetkel.

Cummings oli juba enne koroonakriisi paljude brittide jaoks piksevardaks seoses oma rolliga 2016. aasta Brexiti-kampaanias, mille tulemusena Suurbritannia Euroopa Liidust lahkus.

Kõigi erakondade esindajad on ühinenud teadusekspertide ja isegi paljude vaimulikega, taunides Cummingsit, kes sõitis koos oma koroonaviirusse nakatunud abikaasaga läbi riigi ajal, kui ametlik soovitus brittidele oli püsida kodus. 

"Kui jätate mulje, et "nende" jaoks on üks reegel ja "meie" jaoks teine, siis õõnestate saatuslikult tunnet, et "oleme selles kõiges koos"," ütles teadusnõunik Stephen Reicher usutluses telekanalile ITV. 

Johnson lausus pühapäeval üldsusele, et Cummings, kes sarnaselt peaministriga põdes samuti COVID-19, järgis isatundeid ja viis oma väikese poja vanavanemate juurde, kuna ta ise ja tema abikaasa olid haiged. "Usun, et ta talitas samamoodi, nagu oleks teinud iga lapsevanem," ütles peaminister. 

Cummings ütles esmaspäeval, et on käitunud mõistlikult ja seaduslikult.

"Ma ei arva, et minu jaoks kehtivad ühed ja kõigi inimeste jaoks teised reeglid," lausus Cummings ajakirjanikele oma esimesel pressikonverentsil selles ametis. "Kõiki asjaolusid arvestades usun, et käitusin mõistlikult ja seaduslikult." 

Downing Street märkis vastuseks Rossi tagasiastumisele, et "kahetseb" aseministri otsust.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: