ERR Lätis: valmis koroonahaigega kokkupuutumist tuvastav mobiilirakendus

Foto: ERR

Lätis saab nüüd koroonahaigetega kokkupuute tuvastamiseks kasutada teadlaste, infotehnoloogiafirmade ja riigiasutuste ühistööna valminud mobiilirakendust Peata COVID. Läti presidendi ja peaministri sõnul on Läti esimene riik maailmas, kus uus Google'i ja Apple'i koostööplatvorm haiguse ennetamiseks toimib.

Tasuta mobiilirakendus on vabatahtlik, kuid Läti haiguste ennetamise ja kontrolli keskuse eksperdid loodavad, et vähemalt viiendik riigi elanikest hakkab seda kiiresti kasutama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Telefonid on omavahel ühenduses Bluetoothiga, vahetades anonüümseid šifreeritud koode teiste mobiilirakendustega, kui olla lähikontaktis kauem. Kuid juhul, kui mõni teine inimene on haige, sisestab ta oma äppi koodi ja mulle saadetakse sõnum, et olen kellegagi nakatunuist olnud lähikontaktis," kirjeldas Riia TechHubi kaasasutaja Andris K. Berzinš.

Mobiilirakenduse Peata COVID! laadis oma telefoni ka president Egils Levits. "Läti on esimene riik maailmas, kus on kasutusele võetud selline demokraatlikele ja privaatsuse põhimõtteile vastav vabatahtlik allalaetav mobiilirakendus," ütles ta.

Teised riigid on loomas oma mobiilirakendusi, kuid kuna plaanitakse kasutada sama Google'i ja Apple'i platvormi, peaks ühildumine Balti riikide vahel ja kaugemalgi olema tehniliselt teostatav. See lisaks turvalisust ka reisimisele.

"Tehnoloogia, mida kasutatakse telefonides, on riigiti sarnane, kuid ühildumises teisel tasandil tuleb riikide vahel kokku leppida: kuidas vahetame nakatunu
telefoni sisestatud krüpteeritud andmeid?" ütles MakIT juhatuse esimees Arvis Zeile.

Rakenduse on aidanud välja töötada üle 100 IT-, tervishoiu- ja turbeeksperdi. See on Läti ettevõtjate endi tasuta ja vabatahtlik algatus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: