ERR Riias: Läti valmistub koroonakriisi juhtimiseks pärast eriolukorda

Foto: ERR

Läti seim võttis reedel erakorralisel istungil vastu mitu seadust ja muudatust, mis reguleerivad koroonaviirusest tingitud kriisi juhtimist pärast järgmist teisipäeva, mil Lätis lõpeb kolm kuud kestev erakorraline olukord. Valitsus saab juurde õigusi panna piiranguid ja kehtima jäävad karistused nende eiramise eest.

Läti valitsus ei soovi teisipäeval lõppevat erakorralist olukorda enam pikendada ja seetõttu hakkab Lätis kehtima eraldi koroonaviiruse vastu võitlemise seadus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti muudab mitut seni kehtivat seadust ja loob õigusliku aluse toetuste maksmiseks.

Seimi opositsioon esitas palju muudatusettepanekuid ja oli vastu kriisiseaduste heakskiidule kiirkorras - vaid kahe päeva ja kahe lugemisega. Koalitsiooni häältega lühendati parlamendis debattide aega, et vaidlused enne teisipäeva ikka vaieldud saaks.

Lähtuvalt epidemioloogilisest olukorrast on valitsusel õigus teha piiranguid inimeste liikumisele, kogunemistele, ürituste toimumisele, tegevusele avalikes kohtades ja ühistranspordile, aga ka kehtestada koolides kaugõpe ja korraldada ümber tervishoiuasutuste töö.

"Üks ettevõte pakkus meile suurepärast maja, kus oleks võimalik võimalikult kiiresti, kui selline vajadus peaks tekkima, sisustada ajutine haigla. Praegu on selge, et sellist vajadust polnud, kuid viirusepuhangu võimalikuks teiseks laineks me vaatame sellised kohad välja, kuhu selliseid liikuvaid haiglaid rajada, kui meil neid peaks vaja olema. Kuid olulisem on korraldada kogu tervishoiusüsteem ümber nii, et suudaksime koos koroonaviirusega elada. On ju selge, et sellega nakatunud patsient võib olla igas haiglas," selgitas Läti terviseminister Ilze Vinkele.

Ärajäänud kultuuri- või spordiürituste asemel tuleb aasta jooksul korraldada samaväärsed või asendada need teistega. Kui see pole võimalik, tuleb poole aasta jooksul piletiraha tagasi maksta. Samuti saavad õiguse raha tagasi küsida need, kes mõjuval põhjusel, näiteks tervise tõttu asendusajal kontserti või teatrietendust nautida ei saa.

Kogunemispiirangud on leevenemas ka Lätis, kuid lõpliku otsuse teeb valitsus nädala algul ja kahemeetrise vahe hoidmise nõue kehtib endiselt.

Kuigi seisakuaja toetuste maksmine lõpeb juuniga, on riigilt võimalik tuge saada aasta lõpuni.

"Iga kolmas Läti töötaja kardab, et ta võib kaotada töö. Ja sama palju ehk iga kolmas töötaja muretseb ka selle pärast, et kui ta peaks tööst ilma jääma, ei suuda ta leida uut. Näeme, et väga suur osa töötajaskonnast usub, et nende rahaline olukord muutub halvemaks," selgitas uuringufirma SKDS juht Arnis Kaktinš.

Otsustati ka, et kui korraldatakse ühine suur kaitsevahendite hange, ei pea selle tegemisel järgima riigihangete seadust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: