USA-s kehtis laupäeva öösel mitmes linnas liikumiskeeld

Poodide rüüstamine Philadelphias.
Poodide rüüstamine Philadelphias. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA-s kuulutati laupäeval mitmes linnas - muuhulgas Los Angeleses, Philadelphias ja Atlantas - välja öine liikumiskeeld, et ohjeldada politseivastaseid rahutusi ning äride rüüstamisi.

Samuti kuulutati liikumiskeeld välja Kentucky osariigis Louisville'is.

Philadelphia linnas eskaleerus George Floydi tapmise tõttu korraldatud meeleavaldus ning puhkenud vägivallas sai 13 politseinikku vigastada. Samuti on teateid süütamistest, vargustest.

Politseiülema Danielle Outlaw sõnul süüdati rahutuste käigus vähemalt neli politseiautot ning veel mitmeid tulekahjusid. Protestijad peksid puruks aknaid ja tungisid poodidesse. Politsei üritas rahvahulka takistada. Politseiülema sõnul oli tänavatele kogunenud umbes 3000 inimest.

Linnas kehtestati öine liikumiskeeld laupäeval kella kaheksast õhtul kuni kella seitsmeni hommikul kohaliku aja järgi.

Trump mõistis rüüstajad hukka

President Donald Trump mõistis laupäeval hukka Minneapolise linnas meeleavaldustel osalenud "rüüstajad ja anarhistid".

"George Floydi surm Minneapolise tänavatel oli ränk tragöödia," ütles Trump Florida osariigis Kennedy Kosmosekeskuses, kus ta viibis SpaceX-i mehitatud kosmoselennu stardil.

"Mässajad, rüüstajad ja anarhistid" on Floydi mälestust rüvetanud, ütles ta.

New Yorgis pigem rahumeelne protest

Ka New Yorgis kogunesid laupäeval kolmandat päeva järjest meeleavaldajad, et protestida mustanahalistele suunatud politseivägivalla vastu. New Yorgi linnapea kutsus meeleavaldajaid jääma rahumeelseks. 

Reedel Brooklyni linnaosas puhkenud rahutused olid eskaleerunud kaoseks, mille käigus sai inimesi viga ja süüdati autosid.

Laupäeval marssis rahvahulk läbi Harlemi linnaosa ja avaldas meelt ühe politseijaoskonna ees. Hiljem blokeeriti liiklus ühel maanteel.

New Yorgi Unioni väljakul ja Brooklyni Prospecti pargis korraldatud tuhandete osalejatega meeleavaldused jäid rahumeelseks.

Vasakäärmuslased kasutavad meeleavaldusi ära

Justiitsminister William Barr ütles, et vägivallaintsidendid Minneapolises said alguse tänu vasakäärmuslikule Antifale omasele taktikale.

Ka sisejulgeolekuministri kohusetäitja Chad Wolfi sõnul rakendavad rüüstamiste ja vägivalla süüdlased organiseeritud lähenemist, mida rahumeelsetel protestiaktsioonidel ei kasutata. Samas hoidus ta osutamast ühelegi ideoloogiale.

Minneapolises on avaldatud mitu päeva meelt seoses intsidendiga esmaspäeval, kui mustanahaline mees George Floyd hukkus kinnipidamisel. Meeleavaldused on eskaleerunud rahutusteks mitmes Ühendriikide linnas.

Minneapolise linna endisele politseiametnikule Derek Chauvinile esitati mõrvasüüdistus seoses mustanahalise mehe surmaga kinnipidamisel, teatas reedel USA prokuratuur. Prokuröri sõnul ei välista ta, et ka kolmele ülejäänud juhtunus osalenud politseiametnikule esitatakse süüdistused.

Nutitelefoniga filmitud videost nähtub, et kinnivõtmise ajal esmaspäeval oli politseinik surunud üle viie minuti põlvega 46-aastase George Floydi kaelale. Floyd oli peetud kinni ühes poes valeraha kasutamise kahtlusel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: