Poola presidendivalimised toimuvad 28. juunil

Foto: Birgit Püve/Vabariigi Presidendi Kantselei

Poola valis presidendivalimiste uueks kuupäevaks 28. juuni.

Presidendivalimised pidid esialgu toimuma 10. mail, kuid valitsev partei Õigus ja Õiglus (PiS) tühistas need vaid neli päeva enne tähtaega koroonaviiruse pandeemia tõttu, vahendas Reuters.

"Ma väga soovin, et me saaksime lõpuks riigipea valida. See on Poola omariikluse küsimus," ütles parlamendi alamkoja spiiker Elzbieta Witek televisioonis üle kantud kõnes, kui ta valimiste uue kuupäeva avaldas.

"Loodan, et see on õiglane võistlus ning 28. juunil saame valida Poola presidenti. Kui mitte esimeses, siis teises voorus kaks nädalat hiljem. Peamine on, et enne 6. augustit peaks meil olema uus Poola president valitud ja ametisse vannutatud," kõneles ta.

PiS-i jaoks on presidendivalimised ülitähtsad oma võimu tugevdamiseks. PiS-i liitlane, praegune president Andrzej Duda, kes uuesti kandideerib, on küsitluste järgi suurima toetusega, kuid tema edu on viimasel ajal kahanenud. Toetust Dudale on mõjutanud koroonapuhangust tingitud majanduslangus.

Suurima opositsioonipartei Kodanikeplatvormi (PO) kandidaat on Varssavi linnapea Rafal Trzaskowski, kes end 10. mai valimisteks üles ei andnud. Nüüd peab tema koguma 10. juuniks 100 000 toetusallkirja, mis on kandideerimiseks nõutud.

"Me oleme seda päeva oodanud ja lõpuks me saame alustada teekonda muutustele, sest Poola vajab muutusi, tugevat presidenti, kes hoiab võimulolijatel rangelt silma peal," ütles Trzaskowski.

Dudat on varem kritiseeritud selle eest, et ta ei ole soovinud seista vastu PiS-i ja selle liidri Jaroslaw Kaczynski otsustele.

PiS-il on praegu parlamendis õrn enamus ning parteil on vaja presidendi toetust oma seadusandliku tegevuskava täitmiseks, eelkõige kohtureformi täideviimiseks, mis Euroopa Liidu hinnangul õõnestab demokraatiat.

Teisipäeval kiitis Poola parlamendi ülemkoda ehk senat heaks seaduse, mis lubab presidendivalimistel hääletada nii posti teel kui ka valimisjaoskondades.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: