Poola kohtunikud kaebavad ülemkohtu sõltuvuse pärast

Poola ülemkohtu hoone.
Poola ülemkohtu hoone. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kacper Pempel

Poola barrister ja kaks kohtunikku esitasid Poola riigi vastu kaebuse, väites, et ülemkohus ei ole sõltumatu, teatas Euroopa inimõiguste kohus (ECHR) esmaspäeval.

Poolal kestab juba tükk aega vaidlus Euroopa Liiduga seoses riigi kohtureformiga, mis kriitikute hinnangul piirab kohtute sõltumatust, vahendas Reuters

Poola võimupartei Õigus ja Õiglus (PiS) aga väidab, et reform aitab vabaneda kommunismi jäänustest riigi kohtusüsteemis.

Hagejate sõnul ei olnud nende kohtuasju menetlenud ülemkohtu koda piisavalt sõltumatu, sest koda koosnes kohtunikest, kelle valis välja riiklik kohtunikekogu (NCJ), mille liikmed on omakorda pannud ametisse parlamendienamus.

Kaebuse esitasid barrister Joanna Reczkowicz ning kohtunikud Monika Joanna Dolinska-Ficek ja Artur Ozimek.

Aprillis ütles Euroopa Liidu kõrgeim kohus, et Poola peab ülemkohtu distsiplinaarkoja laiali saatma, selgitades, et koda ei ole sõltumatu ning rikub Euroopa Liidu reegleid.

Poola ülemkohus maadleb aga ise konfliktis, kuna on hädas senisele esimehele Malgorzata Gersdorfile järglase leidmisega. Gersdorf, kelle ametiaeg lõppes aprillis, oli võimupartei ja selle reformide suur kriitik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: