Harku järve koristuspäev andis avapaugu maailmakoristuse uuele algatusele

Foto: ERR

Tallinnas Harku järvel koristati prügi selleks spetsiaalselt loodud kajakitega. Koristuspäev andis avapaugu maailmakoristuse uuele algatusele, mille eesmärk on koristada paljudes riikides puhtamaks saastunud jõed, järved ja mered.

Reede hommikul Harku järve äärde kogunenud umbes 50 vabatahtlikku startis prügi koristama kas jalgsi mööda veeäärset ala või vee peale Eesti veespordivarustuse tootja Tahe Outdoors toodetud spetsiaalsetes kajakites, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Need on mõeldud prügi korjamiseks. Need ongi pealt lahtised, on hea prügi võtta. Enamik on siin kahekohalised, osa on ka ühekohalised ja peaksid sobima just jõgedele, järvedele, rannikuvetele," selgitas Tahe Outdoorsi turundus- ja kommunikatsioonispetsialist Marian Salmistu.

Teatud osa neist jääb Eestisse, kuid kajakeid toodetakse kokku 200 ja need saadekse laiali riikidesse, kus toimuvad sarnased koristusaktsioonid kogu aasta vältel.

"Esimesed riigid, kuhu tahame saata, on Holland, Kambodža, Brasiilia ja mõtleme praegu ka India peale," rääkis maailmakoristuspäeva president Heidi Solba.

Erilist tähelepanu pööratakse jõgedele. Kuigi arengumaades on jõgesid, mille koristamiseks kajakitest kaugeltki ei piisa, on Solba sõnul seal ka palju selliseid, mida just nii koristada saab.

"Ka suured Euroopa jõed, mis voolavad läbi mitmete suurte riikide, sinna on kindlasti nende kajakitega väga otstarbekas minna," ütles Solba.

Harku järvele nagu ilmselt ka teistele Eesti veekogudele satub prügi peamiselt tuulega kaldalt, aga kaldale jätab selle ikkagi hooletu inimene.

Kuigi eemalt vaadates ei paista Harku järvel ja selle ümbruses suurt prügiprobleemi olevat, leidsid reedesed vabatahtlikud juba esimese poole tunniga nii järve äärest kui ka veest hulgaliselt prügi.

"Terve kott tuli täis ja pool kotti veel otsa. Põhiliselt on kõik pudel, klaastaara ja siis kalameeste poolt jäetud ussikarbid, mingid kilekotid," kirjeldas Janek.

"Suitsukonid põhiliselt, /.../ erinevas lagunemisastmes," kirjeldas Aili.

"Siin on väga palju prügi. /.../ Enamasti toidupakendid. Väga palju plasti. Väga palju tööd on siin teha," rääkis Jelizaveta.

Maailmakoristus on ülemaailmne ühepäevane koristuspäev, mis eelmisel aastal kaasas 21,2 miljonit inimest 180 riigist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: