Soome avab piirid madala nakkusastmega EL-i riikide kodanikele

Helsingi lennujaama lõunatiib, mis teenindab pikki ning mitte-Schengeni lende.
Helsingi lennujaama lõunatiib, mis teenindab pikki ning mitte-Schengeni lende. Autor/allikas: Finavia

Puhkajad 12 madala koroonaviiruse nakkustasemega riigist on järgmisest kuust Soome teretulnud, kuid Rootsi turistidele jääb piir endiselt suletuks, teatasid ministrid teisipäeval.

Piiripiirangud tühistatakse alates 13. juulist riikidele, kus eelneva 14 päeva jooksul jääb uute nakkuste arv alla kaheksa 100 000 inimese kohta, lausus pressikonverentsil Soome siseminister Maria Ohisalo. 

Schengeni riikidest vastavad praegu selle kriteeriumile Saksamaa, Itaalia, Austria, Kreeka, Šveits, Slovakkia, Sloveenia, Ungari ja Liechtenstein, märkis ta. 

Lisaks lisatakse sellesse nimekirja Horvaatia ja Iirimaa. 

Taani, Norra, Islandi ja Balti riikide reisijate kontrollimine lõpetati juba möödunud nädalal. Kuid mitte Rootsi, kus nakkusjuhtumeid on endiselt märgatavalt rohkem kui mujal piirkonnas. 

Rootsi nakkusjuhtude arv 100 000 inimese kohta on 118,2, tõdes Ohisalo. Välisminister Pekka Haavisto rõhutas, et kriteerium riiki lubamiseks on objektiivne.

Ametnikud viivad 10. juuliks läbi täiendava hinnangu, kas teised EL-i riigid ja Ühendkuningriik kriteeriumile vastavad.

Reisijaid kõigist viisavaba Schengeni ala riikidest lubatakse praegu Soome tööle ning ka perekondlikel ja muudel elutähtsatel põhjustel. 

Valitsus teatas teisipäeval ühtlasi, et lõpetab märtsis välja antud üle 70-aastastele suunatud soovituse vältida mittevajalikku füüsilist kontakti.

Pere- ja sotsiaalteenuste ministri Krista Kiuru sõnul on nakkuskordaja Soomes hinnanguliselt langenud 0,4 ja 0,8 vahele, mis võimaldab piirangud uuesti üle vaadata.

Soome 327 viirusesurmast 87 protsenti langeb üle 70-aastaste vanuserühmale. 

Alates 1. augustist tühistab valitsus ka soovituse töötada kodust.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: