Uppsala professor: naaberriigid ei jõua koroonasurmadelt Rootsi tasemele

Rootsi isepäise koroonastrateegia üks juhtivaid ideolooge, riigi peaepidemioloog Anders Tegnell pressikonverentsil.
Rootsi isepäise koroonastrateegia üks juhtivaid ideolooge, riigi peaepidemioloog Anders Tegnell pressikonverentsil. Autor/allikas: SCANPIX / TT NEWS AGENCY / Fredrik Sandberg

Rootsi koroonaviirusega toimetuleku strateegia suhtes kriitiline Uppsala ülikooli viroloogiaprofessor leiab vastupidiselt riigi eelmise peaepidemioloogi väidetule, et naaberriikides koroonaviiruse tõttu surnute suhtarv ei tõuse nii kõrgele nagu see on Rootsis.

Professor Björn Olsen ütles ajalehele Expressen antud intervjuus, et ei nõustu Rootsi endise peaepidemioloogi Johan Giesecke seisukohaga, et teistes riikides tõuseb koroonaviiruse tõttu surnute suhtarv aasta jooksul Rootsiga võrdseks. "See on mõeldamatu," ütles Olsen lehele.

Tema hinnangul ei tõuse Soome, Taani ja Norra hukkunute arv nii kõrgeks kui see on nende naabri juures. "Neil tulevad mõned isoleeritud juhtumid. Aga nad ei jõua surnute arvult kunagi Rootsi tasemele. See on täiesti mõeldamatu," rõhutas Olsen.

Professori hinnangul on Rootsi ilmutanud oma koronaviiruse olukorra analüüsis pimedust ja kurtust.

Soome on täiskasvanute Rootsi

Olsen leidis, et Soome on olnud oma koroonastrateegias edukam kui Rootsi ja käitunud kriisis küpsemalt. "Soome on täiskasvanute Rootsi," märkis ta.

Olsen juhtis tähelepanu ka sellele, et ajal, kui teised riigid valmistuvad koronaviiruse teiseks laineks, peab Rootsi endiselt toime tulema alles esimese lainega.

Euroopa Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskuse (ECDC) statistika kohaselt on Rootsis surnud koroonaviiruse tõttu 495 inimest miljoni elaniku kohta. Vastav arv on Soomes 59, Norras 45, Taanis 102 ja Islandil 29. Eestis on sama näitaja 53.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: