Ridalas meenutati võidupühal 80 aasta taguseid sündmusi

Foto: ERR

Teisipäeva õhtuks jõudis võidutuli kõigisse väiksematesse kohtadesse üle Eesti. Ridalas jagati saabunud tuld, kuid meenutati ka 80 aasta taguseid sündmusi.

1940. aasta juunis pidi Ridalas võidutule vastu võtma kaitseliitlane Johannes Magnus. Paraku ei saanud see kunagi teoks, sest ta oli nende seas, kelle okupandid väljamõeldud süüdistuse põhjal arreteerisid ja hiljem hukkasid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üks tänavuse sündmuse korraldajatest on tema lapselaps Heiki Magnus.

"Küllap need inimesed, kes Eesti eest elasid ja elu andsid, tänasel päeval vaatavad pilvepiirilt alla ja saavad öelda selge veendumusega: "Meie võitlus ei olnud asjata". Me oleme siin, et mäletada ja mälestada neid sündmusi ja samas me saame olla ka rõõmsad, et tohime seda päeva tähistada vabas Eestis," rääkis Magnus.

Kui kohale tulnud inimesed olid kojuviimiseks oma tule kätte saanud, süüdati tõrvikust jaanilõke.

Heiki Magnus ütles, et enne Teist maailmasõda oli see levinud traditsioon.

"1934. aastast kuni 1939. aastani korraldati võidupüha võidutulesid nii, et igas maakonnas, igas külas, igas vallas toimus jaanituli ja see süüdati 23. juuni õhtul kell 22 presidendi poolt saadetud võidutulest," selgitas Magnus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: