Jõukuse kasv ja hea müügitöö on kasvatanud nõudlust ortodontide järele

Foto: Wikimedia Commons

Eesti inimeste rikkamaks saamine on kasvatanud vajadust ortodontide järele ja pikendanud ravijärjekorda. Probleemi leevendamiseks on sotsiaalministeeriumil plaanis suurendada ortodontide residentuuri arvu kümne protsendi võrra.

Kümme aastat tagasi oli residentuuri lõpetanud ortodontidel raske tööd leida. Viimastel aastetel on olukord muutunud: vajadus hambumust korrigeerivate ortotontide järele on märgatavalt suurenenud, ja sellega koos on pikenenud ka ootejärjekorrad.

"Lubatud ooteaeg, millal võiks ortodondi vastuvõtule saada, on üheksa kuud. Aga me näeme seda, et on teenuseosutajaid, kus selle ajaga ei ole võimalik teenusele saada," kommenteeris haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann.

Eesti ortodontide seltsi presidendi ja juhatuse liikme Valentina Kulaki sõnul on eriolukorrast tingituna probleem veelgi süvenenud ja ortodontide töö intensiivistunud.

"Konsultatsioonipatsientide järjekorrad on muutunud pikemaks, kuna eriolukorra ajal ei saanud ortodondid patsiente vastu võtta ja siis ootejärjekord muudkui pikeneb ja pikeneb," põhjendas Kulak.

Sotsiaalministeeriumi hinnangul võib ortodontide puuduse taga näha nii elanikkonna ostujõu suurenemist kui ka kliinikute head müügitööd viimastel aastatel - ka täiskasvanute seas on näiteks hambumust korrigeerivate breketite paigaldamine üha sagedasemaks muutunud.

"Odava laenuraha tingimustes on mitmed hambaravi kliinikud pakkunud selliseid järelmaksu lahendusi, mis on inimesi motiveerinud neid teenuseid, mida ortodondid osutavad, kasutama," selgitas sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise peaspetsialist Vootele Veldre.

Eelmise arengukava alusel oli plaanis võtta Tartu Ülikooli residentuuri kaks residenti iga kolme aasta kohta. Ortodontide puuduse leevendamiseks on aga residentide arvu suurendatud.

"Kuna 2018. aastal oli meil juba selge, et Eestis ortodonte napib tublisti, siis oleme teinud sotsiaalministeeriumile esildise, et ortodontide vastuvõttu suurendada ja eelmisel aastal saime rikkamaks viie uue residendi poolest," ütles TÜ hambaarstiteaduste instituudi ortodontia residentuuri üldjuhendaja Triin Jagomägi.

Seda, kui palju ortotonte on Eestis puudu, on sotsiaalministeeriumi hinnangul raske öelda. Et vältida ortodontide ületootmist, on esialgu plaan suurendada nende arvu 62-lt 68-le.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: