ERR Riias: Läti reformib suuri sadamaid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läti reformib suuri sadamaid ja plaanib nende haldamiseks luua riiklikud aktsiaseltsid, kus oleks väikeosalus ka omavalitsustel.

Eelmise aasta lõpus võttis Läti riik sadamad oma juhtimise alla, sest USA rahandusministeerium kehtestas oligarhist poliitikule Aivars Lembergsile ja temaga seotud Ventspilsi vabasadamale sanktsioonid. Ventspilsi sadama töö plaanitakse ümber korraldada, sest lisaks usalduse kaotusele on vähenenud ka kaubaveod, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui seni oli võim Läti sadamais omavalitsuste käes, siis nüüd juhib sadamaid riik, toimub auditeerimine ja eesmärk on Ventspilsi ja Riia vabasadam ning Liepaja erimajandusala kujundada ümber riiklikeks aktsiaseltsideks, kui valitsus ja seim selle heaks kiidavad.

"Sadamate juhtimine muutub professionaalsemaks ja nende väljapoole suunatud tegevus saab olema koordineeritud, et Lätil oleks võimalik esitada naaberriikidele transiidi ja kaubavedude valdkonnas ühiseid pakkumusi," rääkis Läti transpordiminister Talis Linkaits.

Kõige suuremaid muutusi vajab Ventspilsi vabasadam, sest Venemaa uute sadamate valmimise järel on kahanenud vajadus seniste kaubaliikide järele.

Tavapärased naftasaadused moodustavad Ventspilsis küll veel olulise osa käibest, kuid näiteks kivisöe laadimine ja vedu on sooja talve ja koroonakriisi tõttu katkenud või lausa lõppenud.

Küll aga näeb Ventspilsis rohkem puidulastiga laevu ja ettevõtjail on huvi luua sinna võimalused veeldatud maagaasi veoks.

"Reformi käigus loodud uus ettevõte - Ventspils osta ehk Ventspilsi sadam - kogub ja analüüsib infot, viib läbi auditit, et paremini üle võtta õigused ja tegevus seniselt Ventspilsi vabasadama haldusettevõttelt," selgitas Ventspilsi vabasadama juhatuse esimees Inguna Strautmane.

Transpordiminister Linkaits kinnitas, et sadamareoform oli koalitsioonil niikuinii plaanis ja USA sanktsioonid vaid kiirendasid seda.

"Peame veelgi rohkem mõtlema tariifide vähendamisele, tulemuslikumale majandamisele ja eelistustele, millele tulevikus keskenduda," rääkis Linkaits.

Endiselt kuulub suur osa Ventspilsi sadamaala maast linnale ja see eeldab koostööd linnavalitsusega, mida juhib sanktsioonide alla sattunud Aivars Lembergs.

"Tulevik on kehv. Kui Ventspilsi vabasadama juhatusest kõrvaldati Ventspilsi linnaduuma esindajad, keeldusid kommertspangad vabasadamale laenu andmast," ütles Lembergs.

Ventspilsi vabasadama terminalid kuuluvad eraettevõtteile. Sadama loodud kõrgtehnoloogiapargis tegutsevad ekspordile suunatud firmad on sadamale juba miljon eurot võlgu. Sadamal endal makseraskusi pole.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: