Läti oligarh Lembergs on endiselt USA sanktsioonide all

Foto: ERR

Pool aastat tagasi kehtestas USA rahandusministeerium Läti oligarhist poliitikule Aivars Lembergsile ja temaga seotud neljale äriühingule sanktsioonid. Nende mõju Läti majanduses on siiani tuntav.

Ka Läti poliitikas on oma tähtis "kaabu". Ja otse loomulikult kuulub see ei kellegi muule kui oligarhist poliitikule Aivars Lembergsile. Lembergsit on räsinud küll USA finantsjärelevalve sanktsioonid, küll kohtuasjad, aga ikka on ta Ventspilsis linnapea ja tema mõju poliitikas on tuntav.

"Mu pangakontod suleti. Ventspilsi linnaduuma esimehe ametist USA rahandusministeerium mind maha võtta ei saa. Seni vähemalt pole ameeriklased sellist otsust teinud," kommenteeris Lembergs.

Lembergs ise kinnitas "Aktuaalsele kaamerale" Ventspilsis antud intervjuus, et sanktsioone palus ameeriklastelt Läti valitsus, et teda poliitiliselt hävitada.

"Läti valitsus palus ameeriklastel kehtestada sanktsioonid meie valitsusele kuuluvale ettevõttele - Ventspilsi vabasadamale, mis vastavalt Läti seadustele on valitsuse järelevalve all. Nii et Karinši valitsus palus ameeriklastelt sanktsioone
Karinši valitsuse vastu - kui väga lühidalt öelda," kommenteeris Lembergs.

Aivars Lembergsi sattumine nn Magnitski musta nimekirja pani Läti valitsust võtma kiiresti Läti sadamad riigi juhtimise alla, et Lembergsiga seotud Ventspilsi sadamat sanktsioonidest vabaks saada ja teisi võimalikest piiranguist säästa, samuti kaitsta kogu riigi rahandussüsteemi.

Lembergs ise leiab, et USA rahandusministeeriumi sanktsioonid on rakendatavad USA-s, mitte aga teistes riikides, näiteks Lätis.

"Läti valitsus saavutas, et need sanktsioonid jõustati Lätis samadel tingimustel nagu Ameerikas. Nii et selles mõttes on Lätist saanud ilma annekteerimata USA
territoorium. Praktilisest poolest rääkides - sanktsioonid toimivad, aga ebaseaduslikult toimivad Läti Vabariigi territooriumil. Mina loomulikult plaanin oma õigusi kaitsta," lubas Lembergs.

Aivars Lembergs kinnitab, et ta ei tea siiani, milles teda süüdistatakse ehk millega ta arvati maailma mõjukamate inimeste hulka - küll negatiivses võtmes, aga ikkagi.

"Need sanktsioonid kehtestatakse isikute suhtes, kelle korruptsioonitehingute ja inimõiguste rikkumise ulatus on nii suur, et see ohustab rahvusvahelist poliitilist ja majanduslikku korda. Loomulikult ootan väga suure kannatamatusega, et saada teada, millised on siis siis minu "hoomamatud edusammud" neis kahes valdkonnas, millega ma häirin rahvusvahelist poliitilistja majanduslikku tasakaalu," ütles ta.

Aga vähem kui aasta pärast kteda just vangi ei pane, nagu ta ise ütleb.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: