Läti kohus karistas Lembergsit viieaastase vangistusega

{{1613990340000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/LETA/Edijs Pālens

Läti esimese astme kohus karistas riigi tuntuimat oligarhi Aivars Lembergsit pärast ligi 14 aastat kestnud menetlusi viieaastase vangistuse ning kogu vara konfiskeerimisega ja lasi ta kohtusaalis arreteerida. Samuti peab Lembergs maksma 20 000 eurot trahvi.

Lembergsi karistuse sisse arvestatakse tema varem kinnipidamises veedetud aeg, samuti koduarestis veedetud aeg, teatas LSM.

Prokuratuur süüdistas Lembergsi altkäemaksu andmises, rahapesus ja selles, et ta ei deklareerinud omandiõigusi. Need väited on seotud Lembergsi Ventspilsi ettevõtetega. Lembergs oli sisuliselt Ventspilsi sadamalinna juht alates 1987. aastast kuni kriminaalmenetluse alguseni 2007. aastal.

Kohtumenetlus algas 2009. aastal ja venis erinevatel põhjustel.

Kohus mõistis Aivars Lembergsi pojale Anrijs Lembergsile kaks aastat ja ühe kuu reaalset vangistust, kuid teda kohtusaalis ei arreteeritud.

Prokuratuur süüdistas Anrijs Lembergsit ligi viie miljoni euro ulatuses rahapesus. Samuti toetas süüdistuse järgi ta oma isa kuritegelikku tegevust, mille ta pani toime riigiametnikuna. 

Ka ettevõtja Ansis Sormulis sai paariaastase vanglakaristuse. Teda kohtus ei arreteeritud.

Prokurörid palusid Aivars Lembergsile määrata kaheksa-aastase vanglakaristuse koos vara konfiskeerimisega.

Kokku on Aivars Lembergsi suhtes kriminaalmenetlus kestnud 13 aastat ja selle jooksul toimunud 770 kohtuistungit.

Lembergs ütles ajakirjanikele, et kaebab kohtuotsuse edasi ja ennustas, et tema apellatsiooni läbivaatamine võtab veel kümme aastat.

"Kohus ei arvestanud üldse, mida debattide ajal räägiti. On selgelt näha, et kohus pole neid lugenudki. Näiteks on arestitud nende firmade vara, mida pole juba 10-15 aastat olemas. Nii et debattidele kulutatud aeg on läinud tühja," ütles Lembergs.

Aivars Lembergs on viimaste aastate jooksul kõikjal, ka "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuudes suhtunud kohtupidamisse üleoleva irooniaga ja väitnud, et tema midagi seadusevastast teinud pole ning kohtuprotsessi taga on poliitiline surve teda poliitikast eemale tõrjuda.

"See on normaalne poliitiline protsess opositsioonipoliitikust vabanemiseks. See on Navalnõi stsenaarium, mis aga toimub Lätis," ütles Lembergs.

Kohus on kinnitanud, et ei poliitilist ega mingit muud mõjutamist nad otsuse tegemisel ei tundnud.

Samas on Lembergs ränkadele süüdistustele vaatamata populaarne ja kuigi tal on keelatud Ventspilsi linna juhtida, on ta sisuliselt linnaduuma esimees siiani.

Sadama ja transiidiäri vedamisest sundisid Lembergsi taanduma USA kehtestatud sanktsioonid.

"Läti poliitiline eliit palus USA rahandusministeeriumil kehtestada minu vastu sanktsioonid, et hävitada mind kui poliitikut. Loomulikult ei vasta sellised totalitaarsed ja ebaseaduslikud poliitilise võitluse võtted Läti põhiseadusele ja demokraatlike riikide üldistele põhimõtetele," ütles Lembergs 2020. aasta juulis "Aktuaalsele kaamerale".

Lätis toimuvad sel aastal kohalikud valimised.

Lembergs oli arreteerimiseks valmistunud, väites, et tema kohvris on isegi hambapasta olemas.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael, Ragnar Kond

Allikas: ERR/LSM/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: