Rootsi piirilinna elanikke pahandab Soome minemise keeld

Foto: EBU/ERR

Rootsi Haaparanta linna elanikud ei ole rahul, et koroonapiirangute tõttu ei tohi nad vabalt liikuda teiselpool Soome piiri asuva Tornio linna vahet. Rootslaste sõnul on neid Tornios nende rahvuse pärast solvatud ja ähvardatud.

Nii tavalised rootslased kui ka Rootsi valitsustegelased ja võimuesindajad on juba mitu kuud kurtnud, et muu Euroopa ei mõista nende eripärast koroonastrateegiat ning Rootsit ja rootslasi selle tõttu ka kiusatakse. Eriti teravalt löövad pinged välja just piirialadel naaberriikidega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Rootslaste kohta, kes käivad Soome poolel ostlemas, rääkis mulle üks endine kolleeg, et kui ta sõitis oma Rootsi numbrimärgiga autoga Soome poolele ja sõitis parasjagu poe poole, avas Soome mees Coca-Cola purgi ja pritsis tema auto täis. Selliseid väikeseid ja provokatiivseid asju juhtub pidevalt. See teeb kurvaks," rääkis Tornio elanik Birgitta Tamminen.

Rootsi sotsiaaldemokraatlik poliitik Sven-Erik Bucht on Haaparanta-Tornio piiriprobleemid tõsiselt käsile võtnud. Tema sõnul on piiriületuse piiramine kaasa toonud palju praktilisi probleeme, näiteks on Haaparanta ujula sealt leitud hallituse tõttu suletud, kuid linna elanikud ei saa külastada ka Tornio ujulat, sest see pole praegusel ajal piiriületuseks piisav põhjus.

Buchti sõnul on kõige kurvem, et erinev koroonastrateegia ei riku mitte ainult riikide, vaid ka tavaliste inimeste suhteid.

"Kui pandeemia on möödas, kõrvaldatakse piiritarad ja me võime jälle vabalt reisida, kuid sellest, mis inimeste peades praegu paiga on leidnud - vihkamisest ja marurahvuslusest - on raske lahti saada," tõdes Bucht.

Bucht ei kommenteerinud tõika, et erinevus koroonasse nakatunute ja ka surnute arvus on Soome ja Rootsi vahel pehmelt öeldes suur.

Soome piirivalve kinnitusel on erinev epidemioloogiline olukord aga piiriületuspiiranute ainus põhjus.

"Me võime ainult loota, et olukord Rootsis rahuneb, nii et me saame piiri uuesti avada. Just seda loodab Soomes igaüks. Soomlastel ei ole midagi rootslaste vastu. Võib tunduda, et me oleme rootslaste peale vihased, aga tegelikult oleme me ainult koroona vastu. Me kardame koroonat," ütles Tornio piiripunkti ülem vanemleitnant Jari Rantala.

Soome piirivalve kinnitusel mõistab enamik inimesi mõlemal pool piiri, miks piirangud kehtestatud on ning suhtub neisse rahulikult.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: