Riik teeb loetelu rahapesu tõkestamisel eritähelepanu vajavatest ametitest

Rahandusminister Martin Helme valitsuse istungil
Rahandusminister Martin Helme valitsuse istungil Autor/allikas: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) saatis kooskõlastamiseks määruse eelnõu, mis loetleb ametikohad, mille täitjad loetakse riikliku taustaga isikuteks ning kellega ärisuhete sõlmimisel ja tehingute tegemisel tuleb rakendada täiendavaid hoolsusmeetmeid.

Selget ja lõplikku nimekirja on rahapesuvastase võitluse reegleid rakendavad pangad riigilt mõnda aega soovinud.

Esmaspäeval rahandusministri poolt kooskõlastamiseks saadetud määruse seletuskirjas märgitakse, et riikliku taustaga isikute (inglise keeles PEP ehk politically exposed person) tuvastamine on oluline, kuna avaliku võimu oluliste ülesannete täitjatega on eelduslikult seotud suurem rahapesurisk.

Riikliku taustaga isikutega ärisuhete sõlmimisel ja tehingute tegemisel tuleb kohustatud isikutel ehk reeglina pankadel rakendada täiendavaid hoolsusmeetmeid.

Nõuded riikliku taustaga isikute kohta on siiski ennetavat laadi ega ole kriminaliseerivad ning neid ei tohi tõlgendada selliselt, et riikliku taustaga isikut koheldakse kui kriminaalses tegevuses osalejat. Samuti ei või isikuga ärisuhte loomisest keelduda üksnes seetõttu, et ta on riikliku taustaga isik.

Riikliku taustaga isikuteks loetakse järgmiste ametikohtade täitjaid: president, peaminister, minister, riigikogu liige, erakonna juhatuse liige, riigisekretär, ministeeriumi kantsler, riigikontrolör, õiguskantsler, riigikohtunik, riigi peaprokurör, Eesti Panga nõukogu esimees ja liikmed, president ja asepresidendid, erakorraline ja täievoliline suursaadik, saadik või asjur, kaitseväe juhataja, kaitseväe juhataja asetäitja ja kaitseväe peastaabi ülem, kaitseliidu ülem, riigi valitseva mõju all oleva äriühingu nõukogu või juhatuse liige, sihtasutuse Põhja-Eesti Regionaalhaigla, sihtasutuse Tartu Ülikooli Kliinikum, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse, Sihtasutuse Keskkonnainvesteeringute Keskus, Sihtasutuse KredEx ja Riigimetsa Majandamise Keskuse nõukogu või juhatuse liige, Tallinna, Tartu, Narva, Pärnu või Kohtla-Järve linnapea või Jõhvi vallavanem, haridus- ja noorteameti, kaitsepolitseiameti, kaitseressursside ameti, keeleameti, keskkonnaameti, konkurentsiameti, lennuameti, maa-ameti, maanteeameti, maksu- ja tolliameti, muinsuskaitseameti, patendiameti, politsei- ja piirivalveameti, põllumajandusameti, põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti, päästeameti, ravimiameti, riigi infosüsteemi ameti, sotsiaalkindlustusameti, statistikaameti, tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti, terviseameti, veeteede ameti, veterinaar- ja toiduameti või välisluureameti peadirektor, andmekaitse inspektsiooni, keskkonnainspektsiooni või tööinspektsiooni peadirektor, riigi tugiteenuste keskuse või häirekeskuse peadirektor või riigiarhiivi riigiarhivaar.

Riikliku taustaga isikuteks loetakse ka järgmiste Eestis paiknevate akrediteeritud rahvusvaheliste organisatsioonide juhid: Balti Kaitsekolledž, NATO Küberkaitsekoostöö Keskus, Euroopa amet vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimiseks (eu-LISA), NATO staabielement.

Eelnõu esitatakse kooskõlastamiseks siseministeeriumile, justiitsministeeriumile ja finantsinspektsioonile ning arvamuse avaldamiseks maksu- ja tolliametile.

ERR on varem kirjutanud, et rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus kohustab panku oma kliente põhjalikult tundma ning tegema kindlaks riikliku taustaga isikud ja nende lähedased. Kui selline isik on tuvastatud, saab ta panga kliendina jätkata vaid juhul, kui panga kõrgem juhtkond selle heaks kiidab.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: