Ukrainast saabusid erilennuga Eestisse põllutöölised

Foto: ERR

Tallinnasse saabus Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korraldatud erilennuga 170 Ukraina võõrtöölist, kes lähevad karantiini järel tööle põllumajandussektorisse.

Lennukiga tulnud võõrtöölistele tehti kohapeal koroonaviiruse test ja nad veedavad järgmised kaks nädalat karantiinis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tööandjate poolt rahastatud lennul oli 170 töölist, kes suundusid põhiliselt loomakasvatuse ja ajanduse sektoritesse.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liikme Vahur Tõnissoo sõnul oli lendu vaja korraldada, sest regulaarlende ei toimu. Juuli lõpust lendavad jälle lennufirmad ise, see aga oleks mitmele tööandjale olnud liiga hilja, kuna juulis lõppevad kevadel pikendatud tööload, aga karantiininõue ei luba uutel töötajatel kohe tööle hakata.

"Kindlasti sellest on väga palju abi, sest me oleme neli kuud otsinud Eestist inimesi nendele töökohtadele. Aga Eesti inimesed ei taha tulla lauta lehma lüpsma, nad ei taha tulla põllule marju korjama. Järelikult meil ei ole muud valikut, kui tuua inimesed, kes tahavad seda tööd teha, Ukrainast," rääkis Tõnissoo.

Eestisse saabunud Ukraina tööline Dmitri ütles, et tema tööandja maksab karantiiniaja eest töötasu ning samuti maksab majutuse kinni.

"Me ei maksa mitte midagi, tööandja maksab kõik kinni, nii on lepingus kirjas. Me pidime siia lendama aprilli alguseks, piletid olid juba märtsis ostetud. Siis kehtestati karantiin ja meie jäime ootama. Lõpuks ootasime ära siiatuleku,
aga edasi näeme, mis juhtub," lausus Dmitri.

Maaeluminister Arvo Alleri (EKRE) sõnul tuleks maal töökohad täita kohalikega. Ka ei kiida minister erilendu heaks öeldes, et oleks võinud oodata ära tavapärase lennuliikluse taastumise. Järgmise kahe nädala jooksul ei saa ukrainlased tööd teha.

"Me ikkagi räägime üldiselt, et Eesti inimene töötab täpselt samamoodi seal ja me ei saa neid eraldada sissetulevatest ukrainlastest. Kui eestlased, kohalikud töötavad, siis esmatähtis on inimeste tervis," ütles Aller.

Juuli lõpust lendavad lennufirmad jälle ise, see aga oleks mitmele tööandjale olnud liiga hilja, kuna juulis lõppevad kevadel pikendatud tööload, aga karantiini-nõue ei luba uutel töötajatel neid aegsalt asendada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: