Aivar Hundimägi: poliitkiusu ohvrid

Foto: Erik Prozes

Põllumehed on sel aastal sattunud valitsuse kiusamise ohvriks, sedastab Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

Kunagise maainimeste ja põllumeeste seas populaarse Rahvaliidu varemetele lood Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on valitsusliidus suutnud tegutseda nii, et osa põllumehi on riigiasutuste otsuste tõttu võtnud ette kohtutee, sest neile tundub, et nendega käitutakse ülekohtuselt.

Lõuna-Eesti ettevõtete Nopri Talumeierei, Juhani puukool, Hobulased ning puitehitisi tootev MTÜ Loereta pole rahul prokuratuuri ning politsei- ja piirivalveameti otsusega saata riigist välja tosin ukrainlast, kes tulid juulis erilennuga Eestisse tööle, kuid kes politsei ja terviseameti hinnangul ei pidanud kinni karantiinireeglitest.

Ma ei oska hinnata, kui tugevad on ettevõtjate argumendid kohtu silmis, kuid emotsionaalselt hoian ma neile pöialt, et nad selle kohtuvaidluse võidaksid, sest põllumehed on sel aastal sattunud valitsuse kiusamise ohvriks.

Äripäev kirjutas sel nädalal juhtkirjas, et oleme Eestis ohtlikult lähenemas olukorrale, kus tööandjaid ning nende esindusorganisatsioone üritatakse karmide meetoditega mõjutada neile eluliselt vajalikust välistööjõust loobuma.

Puhkenud konflikti puhul on kaks hirmutavat suundumust, mis on Eesti ühiskonnas tänu Jüri Ratase teisele valitsusele tekkinud. Erinevaid ühiskonna liikmeid ja huvigruppe on hakatud kastistama ning erinevad riigiasutused üritatakse muuta karistusorganisatsioonideks, mis peavad taga kiusama neid, kes on valitsusliidule pinnuks silmas.

Kastistamise üks ilmekas näide on see, kui võrrelda valitsuse suhtumist Ukrainast Eestisse töölisi toonud põllumeestesse ning septembri alguses Lõuna-Eestis kavandatavasse autoralli maailmameistrivõistluste etappi. Põllumeeste puhul on näidatud üles äärmuslikku karmust karantiininõuete kehtestamisel. Autoralli puhul aga on valitsuse laual idee karantiininõudeid leevendada ehk teha osalevatele meeskondadele erand.

Juulis toodi Eestisse põllumajandusettevõtete poolt organiseeritud erilennuga Ukrainast umbes 170 hooajatöölist. Siseminister Mart Helme haldusalas olev politsei- ja piirivalveamet on erilise agarusega just neid inimesi kontrollinud. Ametnikud kontrollisid 71 aadressi, rääkisid 140 ukrainlasega ja tuvastasid 46 rikkumist.

Kokku ähvardab 12 võõrtöölist sel nädalal riigist väljasaatmine karantiininõuete rikkumise pärast. Need inimesed on tegelikult terved, mis muudab väljasaatmisotsuse veelgi jaburamaks.

Muidugi on oluline, et võõrtööjõuga koos ei tooks me Eestisse uut suuremat koroonapuhangut. See, kuidas aga kogu protsess on käinud, ei ole lähtunud eesmärgist vältida viirusekandjate Eestisse tulekut. Pigem paistab see riigi karistusaktsioonina nende suhtes, kes julgesid protestida valitsuse plaani vastu seada võõrtööjõu kasutamisele ja riiki pääsemisele karmimad takistused.

Praeguse konflikti alge peitub juuli keskel toimunud erilennus. Ka riigi seisukohast oleks olnud mõistlikum aidata hooajatööliste Eestisse toomine korraldada nii, et kõik lennukile tulijad oleksid juba Ukrainas testitud ning sellega vabastatud siinsest kahe nädala pikkusest karantiinist. Ehk selle asemel, et valitsuste tasandil kokku leppida, mis võimaldanuks ukrainlastele juba Kiievis koroonateste teha, kleebiti kõnealusele lennule viiruse maaletooja silt.

Teine teema on karantiininõuded. Jääb mulje, et vähemalt põllumajandusettevõtete puhul on riigiasutuste jaoks karantiininõue võrdsustatud keeluga teha tööd.

Mulle tundub see nii põllumeeste kui ka plaanitava autoralli etapi puhul liigse karmusena. Pigem võiks olla eesmärk tagada olukord, kus riiki tulevatel hooajatöölistel või ka sportlastel ja nende meeskonnaliikmetel oleks võimalikult vähe kontakte teiste inimestega. Põllutöödel ja ka spordivõistlustel on seda võimalik soovi korral tagada.

Loomulikult on riigiasutustel ja ka kõigil teistel ühiskonnaliikmetel kohustus teha kõik selleks, et uute laialdaste koroonapuhangute teket vältida. Põllumeestega sel suvel toimunu puhul on aga valitsus ja riigiasutused keeranud vindi selgelt üle.


Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: