Ühendkuningriik käivitab rasvumisega võitlemise tegevuskava

Briti peaminister Boris Johnson on pärast koroonaviiruse põdemist hakanud tervislikele eluviisidele enam tähalepanu pöörama.
Briti peaminister Boris Johnson on pärast koroonaviiruse põdemist hakanud tervislikele eluviisidele enam tähalepanu pöörama. Autor/allikas: SCANPIX / TT NYHETSBYRÅN

Ühendkuningriigi valitsus avalikustas esmaspäeval tegevuskava rasvumisega võitlemiseks, mis näeb ette rämpstoidu reklaamide piirangud, suuremale tarbimisele meelitavate kampaaniate keelamise ning nõude edastada senisest laialdasemalt infot toidu kalorsuse kohta.

Koroonaviirusega haiglasse sattunud peaminister Boris Johnson, kes on pärast tervenemist silmnähtavalt kaalu kaotanud, teatas, et soovib rasvumisega võidelda, kuna uuringute kohaselt on ülekaalulistel inimestele COVID-19-ga nakatumisel suurem oht tüsistusteks.

Juunis teatas Johnson, et britid on keskmiselt ülekaalulisemad kui enamus eurooplasi ning valitsus teatas, et seab tegelemise "rasvumise viitsütikuga pommiga" oma prioriteediks.

Loobudes oma varasemast seisukohast hoiduda "lapsehoidjariigi" poliitikast, on Johnsoni valitsus avalikustanud plaanid, mis peaks nende sõnul aitama inimestel "võtta oma tulevik kontrolli alla, langetades kaalu, elades füüsiliselt aktiivselt ja tervislikult".

"Kaalu langetamine on keeruline, aga mõne väikse muudatusega saame me kõik ennast erksama ja tervemana tunda," ütles Johnson oma avalduses. "Kui me kõik teeme oma osa, siis saame vähendada terviseohtusid ja kaitsta ennast koroonaviiruse eest - nagu saame ka vähendada survet tervishoiusüsteemile (NHS)," lisas ta.

Briti tervishoiuvõimude andmeil on 60 protsenti riigi elanikest kas ülekaalulised või koguni rasvunud, mis koos koroonaviiruse epideemiaga on toonud tervise teema Ühendkuningriigi valitsuse suurema tähelepanu alla. Lisaks esmaspäeval väljakuulutatud piirangutele käivitatakse ka laiem kampaania, mille raames saavad kaalu langetamisest huvitatud inimesed võimaluse pöörduda arstide poole konsultatsioonideks ning samuti käivitatakse kõhnumise toetamiseks mitmeid nutirakendusi ja programme.

"Igaüks teab, kui raske on kaalu langetada, seega me rakendame jõulisi meetmeid, et aidata igaüht, kes seda vajab," ütles tervishoiuminister Matt Hancock. "Inimeste aitamiseks peame vähendama kahjulike mõjusid nagu sooduspakkumised ja reklaamid, mis mõjutavad seda mida ostad ja sööd. Kokkuvõttes, toetatuna inspireerivatest kampaaniatest ja ning uutest nutilahendustest, saame rahva sööme tervislikumalt ja kaotama kaalu," lisas ta.

Kaalulangetamise meetmed

Televisioonis keelatakse kuni kella üheksani õhtul rämpstoidu reklaamid ning uuritakse võimalust kiirtoidureklaamid üldse televisoonis keelata.

Valitsus hakkab piirama rämpstoidu sooduskampaaniaid nagu näiteks "ostad ühe, saad teise tasuta" kampaaniad. Samuti plaanitakse keelata müügil oleva rämpstoidu asetamine väga nähtavatesse kohtadesse nagu sisse- ja väljapääsud.

Kõik restoranid, kohvikud ja kaasamüüdava toidu ettevõtted ja ketid, millel on rohkem kui 250 töötajat, peavad hakkama nende pakutavatele toitudele lisama infot nende kalorsuse kohta. Uuringute kohaselt tarbivad inimesed umbes 200 kilokalorit rohkem kui nad söövad kodust väljas.

Valitsus uurib võimalusi hakata nõudma ka alkoholitootjatelt oma jookide kalorsuse näitamist. Uuringute kohaselt saavad inimesed umbes kümnendiku oma kaloritest alkohooolsetest jookidest.

Toidupakenditel tuleb hakata näitama nende kalorsust, soola- ja suhkrusisaldust niinimetatud valgusfoori meetodil, et inimestel oleks lihtsam märgata ohtlikult kõrgeid tasemeid.

Perearste julgustatakse oma patsientidele pakkuma kaalulangetamise tegevuskavasid.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, The Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: