Põllumehed otsivad võimalusi augustis lahkuvate võõrtööliste asendamiseks

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Võõrtöölised Võrumaal. Autor/allikas: ERR

Reedel lõpeb hulgal Eestis viibivatel ja põllumajanduses töötavatel võõrtöölistel viisa ja nad peavad augustikuu jooksul Eestist lahkuma. Põllumajandusettevõtted otsivad neile asendajaid, kelle leidmine kohapealt on peaaegu võimatu.

Pärnumaal piimatootmise ja viljakasvatusega tegelevas Halinga osaühingus töötab praegu kümmekond kolmandatest riikidest pärit töölist, kellest viis peavad augusti jooksul Eestist lahkuma. Nad pidid seda tegema juba kevadel, kuid koroonakriisi tõttu pikendati nende siinviibimist 31. juulini.

Halinga farmi juht Raul Peetson ütles, et uued inimesed on leitud, kuid nad ootavad Eestisse pääsemist.

Peetsoni kinnitusel proovis ettevõte leida uusi töötajaid esmalt Eestist. Pärnu töötukassa kaudu levitatud kuulutuse peale laekus küll kümned CV-sid, ent proovipäevale tuli läbihelistatud 40 inimesest kolm ja tööle ei jäänud neist keegi.

"Need inimesed, kes täna ka tuleksid proovima, ei küsigi, kui palju palka saab või tahaks tööle tulla, aga palk on väike. Me täna pole jõudnud isegi selleni, et inimene tuleb proovipäevale," ütles ettevõtja, kelle sõnul on paljud sektorid Eestis jätkuvalt tööjõukriisis ja ilma väljaspoolt tuleva tööjõuta me oma majandust ei arenda.

Halinga OÜ proovib nüüd tootmist ümber organiseerida ja pingutada olemasoleva tööjõuga ilma vabade päevadeta seni, kuni lennuliiklus Ukrainaga taastub ja seal juba ootavad töölubadega inimesed saaks Eestisse tulla. Kuna neljapäeval taastus lennuliiklus Ukrainaga, hoiab Peetson pöialt, et Ukraina nakkuskordaja jääb sellele tasemele, et lende taas ei peatata ning ühed töötajad saavad õigel ajal ära minna ja teised asemele tulla.

"Eks me tööd saame ära tehtud, aga kõik see tuleb teiste inimeste koormuse laialijaotamisega ja töö olulise kasvuga teistele," ütles Peetson.

Ettevõte on arvestanud ka Ukrainast saabujate karantiininõudega ning elamist ümber sättinud, et neid nõudeid täita. "Eks me samamoodi vastutame ühtpidi, et seda nakkust ei levitata ja tahame olla ise kindlad, et inimesed, kes tulevad, on ka puhtad."

Põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse liige Vahur Tõnissoo ütles, et osa põllumehi, kes augustis abikäsi ei saa, peab kogu töö ilma puhkuseta ise ära tegema, mis pole aga jätkusuutlik. Kui suve algul oli peamine tööjõuprobleem maasikakasvatajatel, siis nüüd on liikunud see teistesse valdkondadesse.

Kui 21. juulil toodi Kiievist Tallinna põllumajandustöölisi põllumajanduskoja tellitud erilennuga, siis praegu taolisi lende rohkem plaanis pole. Osa töölisi on Eestisse jõudnud maismaad mööda ja loodetakse ka lennuliini püsimise peale.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: