Valitsus ega terviseamet ei pea maskikohustust vajalikuks

Foto: ERR

Valitsus ja terviseamet ei pea praegu vajalikuks muuta avalikes kohtades maskikandmist kohustuslikuks või rangelt soovituslikuks. Terviseameti soovitus on siiski kanda maski kinnistes ruumides, kus on rohkem rahvast. Peaminister Jüri Ratase sõnul peaks inimesed seda ise tunnetama, millistes olukordades on õige mask ette panna.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Hanna Sepa sõnul peaks seoses koroonaviiruse levikuga maski kandma eelkõige need, kelle töö eeldab füüsilist kontakti või lähedast suhtlust teiste inimestega, nagu näiteks tervishoiutöötajad.   

"Aga kui me räägime tavaelanikkonnast, siis tuleks maske kanda kindlasti neil, kes on haigestunud. Ja kui neil tekib vältimatu vajadus oma kodust lahkuda ja tekib siis oht lähikontakti astuda teiste isikutega ja olla siis nakkusohtlikud," ütles Sepp.

Siiski soovitab terviseamet maski kanda ka rahvarohketes kohtades viibides. Eriti seal, kus pole võimalik distantsi hoida. "Ehk rahvarohketes kohtades, pigem siis kinnistes ruumides. Näiteks siis võib selline olukord tekkida poes, kaubanduskeskustes, aga ka ühistranspordis," rääkis Sepp.

Terviseamet ei ütle, et maskikandmine tuleks kohustuslikuks muuta, seda ei aruta ka valitsus. Peaminister Jüri Ratase sõnul pole maskikandmise soovitused kuhugi kadunud ja ka tema kannab maski näiteks meditsiiniasutusi külastades. Üldisi reegleid karmistama ta aga praegu ei tõttaks. 

"Kas on kuidagi tunnetus, et see muuta kohustuslikuks, siis hetkel kindlasti seda tunnetust minul küll ei ole. Aga see soovitus, et iga inimene tunnetab seda ise ja ma arvan, et teatud kohtades maski kandmine on vägagi õigustatud," rääkis Ratas.

Ratase sõnul on praegu oluline, et inimesed täidaksid kehtivaid reegleid, näiteks püsiks pärast riskiriigist saabumist 14-päevases eneseisolatsioonis.

Ka sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul sõltub koroonaviiruse leviku piiramine praegu just sellest. Kiik sõnas, et uute laiaulatuslike piirangute vältimiseks tuleb reeglitest kinni pidada.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: