Valgevene presidendivalimiste tõttu on Minski tänavatel ärev olukord

Pühapäeval toimuvad Valgevenes presidendivalimised, mille tõttu on inimesed pidevalt tänavatel meelt avaldamas. Pärast valmistulemuste selgumist, on oodata aga veel suuremaid demonstratsioone.

Valgevene Eesti saatkonna esimene sekretär Kalvi Noormägi ütles "Vikerhommikus" usutluses Märt Treierile, et praegust valimiseelset melu ja pinevust pole Valgevene tänavatel varem nähtud.

"Kõige suurem ja aktiivsem oli 14. juuli, kui keskvalimiskomisjon ei registreerinud kahte opositsioonilist kandidaati, kes olid üsna suure toetusega. Siis tõesti tänavad olid metsikult inimesi täis," ütles Noormägi ja lisas, et politsei ei saanud nii suure massi inimestega hakkama.

Ka 30. juunil oli Noormäe sõnul tänavatel erakordne hulk rahvast, kui valimiskoosolekule kogunes üle 60 000 inimese.

Lisaks on meeleavalduste juures ka võimude rohelist värvi bussid, mis kinnipeetud inimesi minema viivad. Samas sõnas Noormägi, et bussi sattumiseks ei pea midagi konkreetset isegi korda saatma.

"Mul oli endal kogemus, kus ma seisin foori juures, ootasin rohelist tuld ja minu kõrval seisev inimene lihtsalt ära viidi sinna rohelisse bussi. Ja ma mõtlesin, miks just tema, mitte mina," rääkis Noormägi ja lisas, et ilmselt oli konkreetse inimese kohta ametivõimudel täpsemat informatsiooni.

Olukord on riigis ärev ka majanduslanguse tõttu

"Selge on see, et majandus on sügavas kriisis, mitte ainult koroonaviiruse tõttu, vaid majanduslanguse tõttu, mis algas aasta alguses, kui Venemaa lõpetas toornafta tarnimise," ütles Noormägi.

Diplomaat selgitas, et noorem generatsioon soovib Venemaast majanduslikult eralduda, kuid vanemad inimesed ei näe naaberriigis ohtu.

"Noored on just praegu väga aktiivsed, sest tunnevad, et ühiskonnas puudub diskussioon, kuhu Valgevene peaks liikuma," ütles Noormägi ja lisas, et üllataval kombel on ka Lukašenka hakanud oma sõnavõttudes Venemaast kui vaenlasest kõnelema.

Inimesi kutsutakse pidevalt tänavatele

Pühapäeva õhtuks, mil selguvad esmased valimistulemused, on juba inimesi kutsutud oma meelsust üles näitama, sõnas diplomaat. Lõplikud tulemused selguvad aga esmaspäeval.

"Karta on ja arvata on, et meeleavaldused saavad olema veel suurema numbriga kui viimastel kuudel," ütles Noormägi selle kohta, kui Lukašenka peaks esmaspäeval valimisvõidu saama.

Diplomaat lisas, et ka reede õhtul toimusid opositsioonimeelsete toetuseks spontaansed aktsioonid.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: