Tsihhanovskaja kutsus valgevenelasi lõpetama protestid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Svetlana Tsihhanovskaja oma valimisstaabis. Autor/allikas: SCANPIX / Jonny Pickup / SIPA

Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svetlana Tsihhanovskaja, kes ööl vastu teisipäeva Leetu sõitis, tegi videpöördumise, milles kutsus valimistulemuste ilmse võltsimise vastu protestivaid valgevenelasi lõpetama meeleavaldused.

"Valgevenelased! Kutsun teid üles olema ettevaatlik ja austama seadusi. Ma ei taha verd ja vägivalda. Ma palun teid mitte minna vastamisi miilitsaga, mitte minema väljakutele, oma elu mitte ohtu seadma. Hoidke ennast ja oma lähedasi," ütles Tsihhanovskaja paberilt teksti maha lugedes.

Kas avaldus oli salvestatud enne tema Valgevenest lahkumist või pärast Leedusse saabumist, ei ole selge, tõdes avalduse edastanud Raadio Vabadus oma veebilehel.

Tsihhanovskaja, kes asus presidendiks kandideerima oma mehe, Valgevenes ülipopulaarse blogija Sergei Tsihhanovski asemel, kelle võimud enne kandidaatide esitamist vahistasid, andis mehe videoblogi kanalil Youtube'is mõista, et lahkus kodumaalt oma laste turvalisuse pärast. "Lapsed on meie elus kõige tähtsamad," ütles Tsihhanovskaja lühikeses videpöördumises, mille ta teisipäeval lõunal avaldas. Tsihhanovskaja videopöördumine oli allkirjastatud "Sõitsin laste juurde". Paar oli oma lapsed juba nädalaid enne valimisi välismaale saatnud.

Tsihhanovskaja esitas esmaspäeval Valgevene keskvalimiskomisjonile kaebuse 9. augustil toimunud presidendivalimiste tulemuste kohta. Ta veetis kolm tundi valimiskomisjoni hoones, kus talle tema valimistaabi liikmete sõnul survet avaldati. Valimiskomisjonist lahkumise järel jäi ta tundideks kadunuks, pärast mida ilmus välja Leedus.

Pühapäeval Valgevenes toimunud presidendivalimistel sai Tsihhanovskaja ametlikel andmetel 10,09 protsenti, praegune president, 1994. aastast järjest valitsenud autoritaarne Aleksandr Lukašenka 80,08 protsenti häältest. Valijate koguaktiivsus oli 84,17 protsenti. Opositsioon on valimistulemused vaidlustanud.

Meeleavaldustel esimesed hukkunud

Ööl vastu teisipäeva hukkus Valgevene opositsiooni meeleavaldustel, kus miilits kasutas protestijate laialiajamiseks kummikuule, pisargaasi ja heligranaate, üks inimene, ühest hukkunust teatati ka esmaspäeval.

Valgevene miilitsa väitel sai meeleavaldaja surma, kui tema käes plahvatas lõhkekeha. 

"Üks protestija üritas visata tuvastamata lõhkeseadeldist korrakaitsetöötajate suunas. See plahvatas tema käes," teatas Valgevene siseministeerium, kelle sõnul kõnealune isik suri saadud vigastustesse. 

Üks meeleavaldaja oli saanud surma ka eelmisel ööl. 

Miilitsad ja eriüksuslased on viinud sadu meeleavaldajaid jaoskondadesse.

Pealinnas Minskis ja teistes linnades kogunes öösel tuhandeid meeleavaldajaid juba teist ööd järjest, et avaldada meelt pühapäevaste valimiste tulemuste vastu. Protestijad hüüdsid "Häbi!" ja "Elagu Valgevene!", lehvitades lippe ja lastes autosignaali.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: