Jaak Lensment: Valgevene seekordsed valimised erinesid varasematest

Foto: ERR

Välisministeeriumi nõunik, endine suursaadik Valgevenes Jaak Lensment ütles, et Valgevene seekordsed valimised erinesid varasematest, kuna opositsiooni kandidaadid saavutasid suurt poolehoidu.

Lensment ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et olukord Valgevenes on praegu tõsine.

"Selline situatsioon, kus leiavad aset poliitiliselt motiveeritud vägivallaaktid opositsiooni suhtes, on kindlasti hukkamõistu väärt," sõnas ta.

Seekordsed valimised olid varasematest erinevad. "Esiteks selle poolest, et alternatiivsed kandidaadid olid tõesti kaalumist väärt. Ka varasematel kordadel on olnud kandidaate, kes olid laiemalt tundmata. Aga nüüdsed kandidaadid suutsid saavutada päris laialdast poolehoidu," ütles Lensment.

Ta ütles, et kui Valgevene valimisjaoskonna andmetel võitis president Aleksandr Lukašenko umbes 80 protsendi häältega, siis ei ole kindel, kas see tegelikult ka nii suur toetus oli.

"Meil on lävepakuküsitluste kohta näiteks päris kindlad andmed Valgevene välisesinduste juurest ja seal olid need näitajad praktiliselt vastupidised - seal oleks nagu (Svetlana) Tsihhanovskaja saanud enam-vähem 80 protsenti häältest ja Lukašenko siis vastavalt oluliselt vähem. Aga küsitlusi viidi läbi ka Valgevenes Twitteri keskkonnas ja Telegramis. Ka need näitavad, et Lukašenko võib-olla ei saanud nii palju hääli kui valimiskomisjon räägib," arutles Lensment.

"Muidugi, Valgevenes on palju inimesi, keda käesolev riigikord täielikult rahuldab ja on palju inimesi, kelle heaolu ja käekäik sõltuvad sellest, et see kord kestab edasi. Ja võimalik, et suurem osa neist ei kasuta Twitterit ja ka Telegrami," lisas ta samas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: