Valgevene miilits kasutas protestijate vastu kummikuule, pisargaasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1597112100000 | amCalendar}}
Märulivarustuses miilits ja kaks protestijat Minskis.
Märulivarustuses miilits ja kaks protestijat Minskis. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Valgevene miilits kasutas esmaspäeval kummikuule ja pisargaasi, et ajada laiali nädalavahetusel peetud presidendivalimiste tõenäoliselt võltsitud tulemuste vastu meelt avaldanud protestijad, vahendavad kohalik ja välismaine meedia.

Mitmes paigas kesklinnas püstitasid protestijad barrikaade ja üritasid julgeolekujõududele vastupanu osutada. 

Meeleavaldajate hinnangul varastas 1994. aastast riiki valitsenud Aleksandr Lukašenko võidu opositsiooni peakandidaadilt Svjatlana Tsihhanovskajalt, kes ise nõudis esmaspäeval riigipealt võimu loovutamist. 

"Liiga palju inimesi on Lukašenko vastu," ütles 34-aastane meeleavaldaja Pavel. "Meie eesmärk on Lukašenko võimult kõrvaldada. Ta ei ole väärt olema president."

Ulatuslikud protestid leidsid aset ka teistes Valgevene linnades. 

Opositsiooni mobiliseerinud Tsihhanovskaja sõnul saavutas Euroopa viimaseks diktaatoriks kutsutav Lukašenko valimisvõidu pettusega.

Trotslik Lukašenko nimetas esmaspäeval opositsiooni välismaalt juhitavateks lammasteks.

Täies märulivarustuses miilits kasutas protestijate vaigistamiseks heligranaate, kummikuule ja pisargaasi, välja oli toodud hulgaliselt eritehnikat. Viga sai Valgevene väljaande "Naša niva" naisajakirjanik, kes toimetati haiglasse.

Kinni peeti kümneid protestijaid.

Enne hommikut õnnestus julgeolekujõududel protestikolded linnas likvideerida, kuid see leidis meedia andmeil aset pärast seda, kui meeleavaldajad ise hakkasid laiali minema. 

Valgevene miilits teatas esmaspäeva öösel ühe meeleavaldaja hukkumisest, kui tema käes plahvatas lõhkekeha. 

"Üks protestija üritas visata tuvastamata lõhkeseadeldist korrakaitsetöötajate suunas. See plahvatas tema käes," teatas Valgevene siseministeerium, kelle sõnul kõnealune isik suri saadud vigastustesse. 

Üks meeleavaldaja oli saanud surma ka eelmisel ööl. 

Miilitsa masin Minskis barrikaadi rammimas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Tsihhanovskaja asukoht tekitab küsimusi

Tsihhanovskaja asukoht on praegu teadmata, ütles 37-aastase kandidaadi pressiesindaja AFP-le. 

Tsihhanovskaja läks esmaspäeval esitama kaebust Valgevene keskvalimiskomisjonile, kus ta veetis kolm tundi, ütles tema pressiesindaja Anna Krassulina. Pärast komisjonist lahkumist on kandidaat radarilt kadunud, täpsustusi naise asukohast ei jaganud ka Krassulina. 

Uudisteagentuur RIA Novosti teatas siiski hiljem poliitiku staabile viidates, et Tsihhanovskaja võttis ühendust ja temaga on kõik korras. 

Poliitik on öelnud, et ei kavatse provokatsioonide vältimiseks meeleavaldustel osaleda.

Esmaspäeva hommikul kinnitasid Valgevene valimisametnikud Lukašenko tagasivalimist enam kui 80 protsendi suuruse toetusega. Teiseks jäänud Tsihhanovskaja kogus nende väitel kümme protsenti häältest. 

Valimiste küsitava aususe ja meeleavalduste julma mahasurumise pärast on väljendanud muret ka USA valitsus, samuti Saksamaa. Prantsusmaa on ärgitanud vaoshoitusele, kirjutas AFP. 

Samas Lukašenkot on õnnitlenud Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina liider Xi Jinping, samuti Aserbaidžaani ja Kasahstani juhid.

Valgevene miilits teatas pärast esimest meeleavalduste ööd, et on pidanud kinni umbes 3000 inimest, neist umbes tuhat Minskis. 

Opositsioonimeelne meedia on avaldanud sotsiaalmeedia meeleavaldustel tehtud salvestusi, kus on näha ka miilitsaautot, mis rammis kogunenud rahvahulka. Samuti tänaval lebavaid verega kaetud meeleavaldajaid ja protestijate jõhkrat kinnipidamist.

Siseministeeriumi teatel said kümned inimesed pealinnas viga, lisaks süüdistas valitsus protestijaid kokkupõrgete provotseerimises. 

Valgevene juurdluskomitee on teatanud 21 kriminaaljuurdluse algatamisest "massirahutuste" suhtes ja vägivalla kasutamise suhtes miilitsa vastu, kirjutas AFP.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: