Euroopa Liit seadis Valgevene valimistulemuse kahtluse alla

Valgevene presidendivalimised.
Valgevene presidendivalimised. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Siarhei Leskiec

Kuna rahvusvahelistel vaatlusmissioonidel ei olnud võimalust Valgevene presidendivalimistel osaleda, on alust ametlikult välja kuulutatud tulemuses kahelda, ütles teisipäeval Euroopa Liidu (EL) välispoliitikajuhi Josep Borrelli esindaja Peter Stano.

EL teatas veidi hiljem ametlikult, et ei pea Valgevene valimisi vabadeks ega ausateks.

Ühtlasi ähvardas ühendus sanktsioonide kehtestamisega isikutele, kes kasutavad vägivalda, ebaseaduslikke vahistamisi ja valimistulemuste võltsimist.

"Valgevenelased on valimiste ajal näidanud, et nad tahavad demokraatlikke muutusi. Nad väärivad paremat," ütles Borell. Borell nõudis ühtlasi meelavalduste ajal vahistatud tuhandete inimeste vabastamist.

"Selle info alusel, mida me saame, on meil väljakuulutatud valimistulemuste täpsuses osas põhjendatud kahtlused," ütles pressiesindaja varem Brüsselis toimunud briifingul.

Seepärast on tema sõnul paljude Euroopa Liidu esindajate avaldustes rõhutatud vajadust olla kindel, et rahva tegelik tahe kajastub valimistulemuses. "Võimud peavad rahva häält kuulda võtma ning austama põhilisi õigusi, viies läbi vabad ja ausad valimised," ütles Stano.

Ta pidas lubamatuks alternatiivsete presidendikandidaatide, nende meeskondade, aga ka ajakirjanike, blogijate, aktivistide ja rahumeelsete meeleavaldajate represseerimist ja jälitamist valimiskampaania käigus.

"Mõistame selle vägivalla hukka ja kutsume Valgevene võime vabastama kõik poliitilistel põhjustel kinnipeetavad. Me kutsume võime hoiduma mis tahes vägivallast." Stano lisas, et liikmesriikide esindajad ja Josep Borrell valmistavad ette 27 riigi ühisavaldust, et käsitleda kõiki Valgevenes tekkinud olukorraga seotud küsimusi.  

"Kodanikud väärivad, et nende õigusi ja valikut austatakse," rõhutas ta. 

Veel tõi Stano esile, et Valgevene ja tema kodanikud on Euroopa Liidu partnerid ning liit tahab neid suhteid jätkata – sellepärast on oluline, et valimised viiakse läbi demokraatliku protsessina. Seoses 9. augusti kahetsusväärsete sündmustega ja sellele järgnenud võimude vägivallaga võidakse need suhted ümber vaadata. 

Täiendavatele küsimustele vastates kinnitas Stano kontakte Euroopa Liidu institutsioonide juhtide ja Valgevene partnerite vahel, kuid ei täpsustanud nende sisu. Ta ütles, et see ei puutu avalikku sfääri, kuid kontaktidest tehtud järeldustega arvestatakse Euroopa Liidu positsioonide kujundamisel. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: