Uus-Meremaal avastati pärast 102 päeva uuesti koroonahaigeid

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern.
Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Uus-Meremaal avastati pärast 102 päeva kestnud koroonavaba perioodi sel nädalal taas uusi COVID-19-ga nakatunuid, mis sundis peaminister Jacinda Ardernit karmistama karantiinimeetmeid riigi suurimas linnas Aucklandis.

Pärast nelja inimese positiivseid teste teisipäeval on Uus-Meremaal leitud 30 juhtumiga viirusekolle. Enamik juhtumeid on leitud suurimast linnast Aucklandist, kus on poolteist miljonit elanikku.

Enne seda oli riik 102 päeva koroonaviirusest vaba.

Reedel pikendas Ardern Aucklandis sulgemis- ja eraldamismeetmeid veel vähemalt 12 päeva võrra.

Kaks juhtumit on leitud Tokoroast, mis asub Aucklandist 210 kilomeetrit lõunas.

Võimud püüavad jälile saada, kuidas viirus taas Uus-Meremaale jõudis. 

Arderni sõnul ei ole geenitestid näidanud mingit seost karantiinis olnud saareriiki saabujatega ega ka viiruse esimese laine juhtumitega.

Siiski väljendas peaminister optimismi: "On märke, et oleme sellele puhangule jälile saanud juba algfaasis." Ta lubas uuesti rakendada varase ja karmi reageerimise poliitikat, mis riigile esimese viiruselaine ajal edu tõi.

Ulatuslik testimine ja kontaktide tuvastamine kinnitab, et esimene haigestumine toimus umbes 31. juulil. 

"Nagu oleme öelnud algusest peale, jääb meie COVID-19 põhistrateegiaks eliminieeriine," kinnitas Ardern. "Me saime üheskoos viirusest jagu ja hoidsime seda eemal 102 päeva, kauem kui ükski teine riik. Me suudame seda uuesti teha," rääkies peaminister televisioonist üle kantud pressikonverentsil.

Ardern on sattunud 19. septembril toimuvate valimiste eel surve alla, kus peamine opositsioonipartei süüdistab teda suutmatuses tagada karantiiniks vajalikke vahendeid ning info kinnihoidmises.

Uus-Meremaa tervishoiuminister Chris Hipkins oli varem öelnud, et geenitestide põhjal võib arvata, et viirusepuhang pärineb kas Ühendkuningriigist või Austraaliast.

Esimene nakatunu oli Aucklandis tegutseva USA ettevõtte Americold Realty Trust töötaja, kes haigestus 31. juulil. Kümmekond muud nakatunut seostatakse sama asutusega.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: