EL soovitab avada piirid 15 riigile, kuid mitte USA-st saabujatele

{{1593526980000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Reisijad Tallinna lennujaamas. Illustreeriv foto. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Euroopa Liidu Nõukogu leppis kokku oma piiride avamises 15 riigile, kust saabujaid võib nüüd alates 1. juulist Euroopasse lubada. Nende seast puudub USA, kus koroonaviirus endiselt hoogsalt levib.

Iga kahe nädala pärast uuendatavasse nimekirja pääses samas Hiina, kuid seda tingimusel, et Peking talitab samuti eurooplaste suhtes, teatas liikmesriikide valitsusi esindav Nõukogu.

Nimekirjas on tingimusteta Ühendriikide naaber Kanada, aga ka Jaapan, Austraalia, Uruguay ja Uus-Meremaa. Reedel diplomaatide koostatud nimekiri vajab veel lõplikku heakskiitu. 

Ülejäänud riigid 27 liikmesmaa hääletusega kokku lepitud nimekirjas on Alžeeria, Gruusia, Montenegro, Maroko, Rwanda, Serbia, Lõuna-Korea, Tai ja Tuneesia. 

Mittehädavajalik reisimine EL-i on olnud keelatud märtsi keskpaigast, kuid alles pärast seda, kui liikmesriigid olid pandeemia hoogustudes kooskõlastamata oma riigipiirid sulgenud. 

Kuigi nimekiri on seaduslikult mittesiduv, on EL-i sõnul liikmesriigid endiselt "vastutavad soovituse sisu jõustamise eest".

Riikide ametivõimud ei peaks reisipiiranguid kaotama enne, "kui see on otsustatud kooskõlastatud viisil", lisati avalduses.

Suurbritanniat peetakse 31. detsembril lõppeval Brexiti-järgsel üleminekuperioodil EL-i osaks. 

Algne plaan oli taasavada piirid riikidele, mille epidemioloogiline olukord on EL-iga võrreldav või parem, see tähendab 16 või vähem COVID-19 juhtumit 100 000 elaniku kohta viimasel kahel nädalal.

Tervishoiul tuginevad kriteeriumid läksid aga vastuollu riiklike huvide ja geopoliitikaga, seejuures olid osa riike vastu USA väljajätmisele, samal ajal tervitades külastajaid Hiinast, kust pandeemia alguse sai.

Patiseisu murdmiseks algatas EL-i praegune eesistuja Horvaatia esmaspäeval vaikiva heakskiidu protseduuri, mis lõppes teisipäeval.

Keelust tehakse erand EL-i kodanikele ja nende peredele, aga ka EL-i pikaajalistele residentidele ja nende pereliikmetele.

Ühendriigid on praegu koroonaviirusest enim haaratud riik maailmas ning seal on surnud üle 125 000 inimese. Euroopas on päevased nakatumised aga stabiliseerunud

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: