Mikser: erinevalt valgevenelastest teadsime täpselt, millist riiki tahame

Eesti ja Valgevene erineva saatuse põhjuseid tasub otsida juba kahe maailmasõja aegsest ajast, ütles europarlamendi saadik Sven Mikser.

"Oluline erinevus Eesti ja Valgevene vahel on olnud see, et meie pea 30 aastat tagasi teadsime üsna täpselt, mis on see riik, mida me tahame luua või õieti see riik, mida tahame taastada. Meil oli küll mõnevõrra romantiseeritud ja ilustatud pilt sellest, milline oli olnud Eesti vabariik ja me räägime õigusliku järjepidevuse põhimõttest," rääkis Mikser presidendi vastuvõtul.

Mikseri sõnul võib kahe riigi erineva saatuse põhjuseid otsida juba eelmise sajandi esimesest poolest, kuid erinevalt käituti ka 1991. aastal.

"Ka Valgevene parlament deklareeris oma suveräänsust juba aastajagu päevi enne Moskva putši. Aga ometi, kui see päev oli käes, siis need otsused, mis Eestis tehti väga kiiresti, need mis viisid õigusriiklusel, demokraatial, põhivabadustel põhineva riigi ja ühiskonna ülesehitamiseni, need jäid Valgevenes sel hetkel tegemata, ja pärast, kui jõuti 1990ndate keskpaika, oli juba liiga hilja," märkis Mikser.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: