Lukašenko käskis Valgevene väed lahinguvalmidusse viia

{{1598091540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Valgevene president Aleksandr Lukašenko käskis riigi relvajõud täielikku lahinguvalmidusse viia, viidates riigi läänepiiri taga toimuvale. Varasemalt oli ta väitnud, et välised jõud püüavad Valgevenes värvilist revolutsiooni korraldada.

"Me näeme NATO vägede tõsist liikumist meie piiride vahetuse läheduses Poolas ja Leedus," teatas presidendivalimiste võltsimise järel vallandunud protesiliikumise sihtmärgiks saanud Valgevene liider.

Lukašenko lisas, et esimest korda viimase veerandsaja aasta jooksul viiakse Valgevene väed täielikku lahinguvalmidusse, vahendas Valgevene ametlik uudisteagentuur BelTA.

Lukašenko: Valgevenes tahetakse korraldada värvilist revolutsiooni

Lukašenko väitis laupäeval, et välisjõud püüavad riigis korraldada värvilist revolutsiooni.

"Kõik on selge. Nagu me ka arvasime, läheb kõik värviliste revolutsioonide plaani kohaselt, siseriiklikke pingeid tekitades. Olukorra originaalsus ja eripära seisneb selles, et kaasatud on ka väline faktor, mida alati ei juhtu. Tavaliselt nad tekitavad segadust riigi sees, et kõrvaldada senine võim. Aga kuna meil on võim oma kohal, avaldab tugevat vastupanu, lisati juurde välisfaktor," rääkis Lukašenko.

Valgevene ametliku uudisteagentuuri BelTA andmeil olevat Lukašenko käskinud kaitseministril ja Lääne sõjaväeringkonna juhil rakendada kõiki meetmeid, et kaitsta riigi lääneosa ja selle keskust Grodnot. Reedel väitist Lukašenko, et riiki ähvardab läänest sissetung, et lõigata ära Grodno oblast.

Värviliste revolutsioonide all peetakse silmas võimupöördeid endises idablokis, kus demokraatiat nõudev rahvas vahetas rahumeelsete meeleavalduste käigus välja riigi senised juhtkonnad. Sellised olid näiteks Gruusias (2004), Kõrgõzstanis (2005), Ukrainas (2013-2014), Armeenias (2018) toimunud rahvarevolutsioonid.

Väidetevalt kardab Venemaad juba 20 aastat valitsev president Vladimir Putin uusi värvilis revolutsioone, mis võiks Venemaale kandudes ka tema võimult tõugata.

Lukašenko: Lääs aitab NATO kaudu "alternatiivset presidenti"

Lukašenko väljendas laupäeval veendumust, et lääneriigid annavad NATO kaudu "alternatiivsele presidendile" sõjalist abi.

"On näha, et nad juba tirivad siia alternatiivset presidenti, nad teevad seda tõsiselt, lääneriigid pommitavad meid avaldustega rahastamisest ja abist," ütles Lukašenko Grodno lähedal sõjaväepolügooni külastades.

"Sõjaline abi on ilmne, see tähendab NATO vägede meie piirile lähemale toomist."

"Nad teevad kõik võimaliku, et tuua siia niinimetatud uus president. Too pöördub lääneriikide, antud juhul NATO poole palvega kaitsta elanikkonda. Nad toovad oma väed ja Valgevene saatus on sama hästi kui otsustatud," vahendas uudisteagentuur Belta presidendi sõnu.

Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja on korduvalt rõhutanud, et vastasseis riigis tuleb lahendada ilma välise sekkumiseta ning Valgevene suveräänsust austades.

 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: