Unistus Eesti suurimast kaubanduskeskusest vajus kokku

Foto: arhitektuuribüroo Novarc

Infortari suurprojekt, meelelahutus- ja kaubanduskeskus Tallink City, mis ideena käidi välja juba nullindatel, pole tänaseni teostuseni jõudnud ja praeguse seisuga ei jõuagi. Krundil laiub tühermaa ja veega täidetud suur auk ning kindlaid plaane Infortaril praegu pole.

2013. aastal võttis Tallinna linnavolikogu vastu Lasnamäele Peterburi tee ja Laagna tee vahelisele alale kavandatud Tallink City detailplaneeringu, kuid sellest ajast peale pole asjad edasi liikunud. Mullu sügisel öeldi Infortarist ERR-ile, et projekt on "külmutatud". Veel aasta varem kinnitas Tallinki omanikfirma Infortari juht Ain Hanschmidt, et ettevõte ei ole loobunud Lasnamäele Punasele tänavale Eesti suurima kaubanduskeskuse rajamise plaanist.

Planeeringu järgi oli keskuse kaubanduspinnale mõeldud 144 000 ja meelelahutusele 22 500 ruutmeetrit. Võrdluseks: raskustesse sattunud T1 üldpind on 80 000 ja eelmisel aastal laienenud Ülemiste keskuses 125 000 ruutmeetrit.

Aastal 2020 on aga üsna selge, et unistus Eestis suurimast kaubanduskeskusest teoks ei saa. "Algselt sellele krundile planeeritud Tallink City kaubandus- ja meelelahutuskeskust praeguse seisuga tõepoolest enam ei tule," kinnitas ERR-ile Infortari turundusdirektor Mart Mikk.

Sama sõnumiga käisid Infortari esindajad ka eelmisel neljapäeval Lasnamäe linnaosa vanema Vladimir Sveti jutul. Põhjus, miks linnaosa vanem arendaja vaibale kutsus, oli tühja ala turvalisus.

Sveti sõnul Infortar täpsetest plaanidest ei rääkinud. "Meid huvitas, mis plaanid on ettevõttel Tallink City planeeringu realiseerimisega. Selgus, et praegu on ettevõte pannud selle projekti pausile. Nii palju, kui mina olen aru saanud, ei kavatse Infortar Tallink Cityt sellises mahus välja ehitada. Hetkel nad mõtlevad ja vaatavad ringi, et mida sinna üldse rajama hakata," rääkis Svet ERR-ile.

Sveti sõnul on asjalood võrreldes planeeringu kehtestamise ajaga päris palju muutunud ja Lasnamäe idapoolne osa, kuhu Tallink City pidanuks kerkima, nüüdseks tihedalt poode ja keskusi täis pikitud ning neid tuleb veel juurde.

"Ehitada niivõrd kolossaalset kaubanduskeskust vähemalt hetkel ei ole mõtet. Vaadates, kuidas läheb T1-l; vaadates seda, et Priislesse on kerkimas uus Prisma pood ja veel üht kaubanduskeskust planeeritakse Linnamäe teele. Mina ütlen ausalt – mul ei ole midagi selle vastu, kui linnaossa veel üks kaubanduskeskus jääb kerkimata, eriti vaadates seda, kuidas T1-l läheb," lausus Svet.

Aeg võetakse maha, kuid krunti maha ei müüda

Mis saab suurest krundist kohas, mis Sveti sõnul on ajalooliselt Lasnamäe keskus, pole praegu selge.

Krundi müümist Infortar ei plaani. "Krundi tulevikuga seoses on läbirääkimised pooleli, müüma kindlasti ei hakka," ütles Mart Mikk.

Sveti sõnul linn arendajale survet ei avalda, sest pigem soovitakse seal näha midagi, mis piirkonnale väärtust juurde annab kui kiiresti kokkuklopsitud projekti.

"Meie eesmärk ei ole, et see saaks millegagi täidetud, meie eesmärk on, et see piirkond leiaks väärika arengu jätku, mis ei oleks suvaline lahendus. Mina olen seda meelt, kui seda Tallink Cityt ei ehitata, las nad siis mõtlevad ja vaatavad ja otsivad alternatiivseid lahendusi, mis rikastaks seda piirkonda ja annaks piirkonnale midagi juurde. Tallink City oli väga mastaapne projekt, mis oleks tõenäoliselt muutnud selle piirkonna nägu," lausus linnaosa vanem.

Ühe hoone on Infortar alale siiski ehitanud – 2016. aastal avati seal Tallinki tennisekeskus. Svet märkis, et neljapäevasel kohtumisel jäi kõlama üks idee, et Infortar kaalub alal tennisekeskuse laiendamist. Mart Mikk lükkas selle mõtte siiski ümber. "Kuigi Tallink tennisekeskus on spordihuviliste hulgas jätkuvalt väga populaarne, me vähemalt esialgu seda laiendada ei plaani," ütles ta.

Tühjal krundil hulgutakse ja käiakse ujumas

Nii kaua, kui krundile midagi ehitatakse, peab arendaja aga tagama, et ala oleks turvaline, ütles Svet. Vähemalt nii palju Infortari esindajad talle kohtumisel ka lubasid.

"Meie lühiajaline huvi on, et Infortar muudaks selle koha turvalisemaks ja piiraks ligipääsu alale. Vastavad kokkulepped said ka tehtud ja nad lubasid aia taastada, panna sinna toestuse ja vastavad infotahvlid, et tegemist on eramaaga, kus inimesed ei või viibida," ütles Svet.

Sveti sõnul on juba mõnda aega linnaosavalitsusesse tulnud teateid, et kohalikud jalutavad krundil ning keegi olevat isegi veega täitunud augus ujumas käinud.

"Siis me otsustasime koos Infortariga inimestele selgitada, et sinna ei ole vaja minna. Tegelikult on möödas see aeg, kui Lasnamäel oli väga palju tühermaid, neid aina rohkem muudetakse näiteks parkideks või siis hoonestatakse. See on Tondiraba piirkonnas viimane selline täielik tühermaad meenutav ala," ütles Svet.

Sveti sõnul lepiti Infortariga kokku, et kui ettevõttel hakkab mingi kindel visioon tekkima, siis nad tulevad linnaosavalitsusse seda visiooni jagama.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: