Marin: kolmapäeval tuvastatud COVID-19 nakatunute arv on murettekitav

Soome peaminister Sanna Marin.
Soome peaminister Sanna Marin. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Soome peaminister Sanna Marin on mures kolmapäeval avaldatud uute koroonaviiruse nakkusjuhtumite arvu pärast, mis ulatus pea saja juurde.

Marini sõnul on number murettekitav ja mõtlemapanev. "Teame, et paljudes kohtades, näiteks restoranides, käisid inimesed, kes olid viirusekandjad. See teeb ka mind murelikuks," lausus ta ajakirjanikele teel valitsuse nõupidamisele Helsingis.

Marin on mures ka nakatunute arvu tõusu pärast viimastel nädalatel. Tema sõnul peab olukorda suhtuma tõsiselt, et viirus Soomes ei leviks. Ta ütles, et näiteks restoranide osas on võimalik reegleid karmistada.

Soome valitsus vaatas kolmapäeval üle epidemioloogilise olukorra ning saab tervishoiuametnikelt värske hinnangu viiruse levikust Soomes.

Valitsus arutas ka reisipiiranguid, nagu näiteks Lapimaale reisimist. Nimekirjas oli ka seaduseelnõu saabuvate reisijate koroonaviiruse testi kohta. Arutati seadusettepanekut, mille kohaselt Soome saabuvatel reisijatel peaks olema kaasas negatiivse koroonatesti tulemus.

"Sellele lisataks ka Soome saabumisel tehtav test, et jõuaksime heade protsentideni ning viirus ei saaks levida," lausus Marin.

Soome olukord on siiski parem kui paljudes teistes riikides. Seetõttu eeldab Soome paljudest riikidest saabujate osas kahenädalast vabatahtlikku karantiini, mis ei puhkuse-, ega ka ärireisidel pole tihti realistlik.

Majandusminister soovib ohutu reisimise kriteeriumite tõstmist

Majandusminister Mika Lintilä peab oluliseks päästa brittide reisid Lapimaale ning asjaga on kiire. Tema sõnul peaks ohutu reisimise kriteeriume kindlasti tõstma nii, et mitmetest riikides oleks võimalik Soome reisida ilma vabatahtliku karantiinita.

Erinevad versioonid reisikoridoridest on olnud kaalumisel. Tööminister Tuula Haatainen lausus, et mõistis arutelude käigus, et väga erilisi lahendusi pole seadusandlikul tasandil võimalik teha.

Eesmärgiks on leida uus mudel reisipiirangutele, et välismaalt oleks võimalik Soome reisida nii, et terviseohutus oleks tagatud.

Euroopa Komisjon tegi läinud nädalal liikmesmaadele ettepaneku ühtsete reisipiirangute kehtestamiseks. Komisjoni arvates peaks koroonapandeemia piirangutele määrama sarnased alused ja piirmäärad.

Soome puhul tähendaks ettepanek selle elluviimisel soovituste leevendamist. Komisjoni ettepanek on, et reisimist EL-i liikmesriikidesse ei saa piirata, kui uusi nakkusjuhtumeid on kahe nädala jooksul 100 000 elaniku kohta kõige rohkem 50.

Teiseks eelduseks on, et reisijate lähteriigis tehakse nädalas üle 250 koroonatesti 100 000 elaniku kohta.

Soome on oma valgusfooriskeemis pannud rohelise tule piiriks kõige rohkem 8-10 nakatunut 100 000 elaniku kohta.

Komisjoni ettepaneku kohaselt saaks rohelise tule sellised piirkonnad, kus 14 ööpäeva jooksul on 100 000 elaniku kohta tuvastatud alla 25 nakatunu.

Marin lausus ajakirjanikele, et Soome poliitika on rangem kui teistel liikmesriikidel, kuid ka Soome viiruseolukord on parem kui teistel liikmesriikidel. Ta lisas, et soovib vähemalt ise, et Soome COVID-19 olukord püsiks ka edaspidi mõistlikul tasemel.

"Peame ka sellest seisukohast vaadates otsuseid langetama. See (Komisjoni ettepanek) on üks algus. Otsime ka teisi viise, et tagada tervisele ohutu reisimine, eriti testimist suurendades ning et negatiivse testi tulemusega oleks võimalik riiki siseneda," lausus Marin.

Marin ei täpsustanud kolmapäeval veel seda, kuidas on võimalik testimise võimekust suurendada ja kust saadakse selleks lisaressursse.

"Praegusel hetkel otsitakse testimise võimekuse kasvu just analüüsiosa suurendamisest ja Helsingi ülikooli haigla plaanib ka investeeringuid, et saaksime oma testimisvõimekust tõsta," lausus ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: