Inimõiguslased protestivad diktatuuride valimise vastu ÜRO Inimõiguste Nõukogusse

ÜRO Inimõiguste Nõukogu arutas septembris olukorda Valgevenes, sellel osales video vahendusel ka opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja.
ÜRO Inimõiguste Nõukogu arutas septembris olukorda Valgevenes, sellel osales video vahendusel ka opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Inimõiguste kaitsjad kritiseerivad teisipäeval ÜRO-s toimuvaid valimisi, kus teiste hulgas kandideerivad ka inimõigustega pahuksis olevad riigid nagu Hiina, Saudi Araabia, Venemaa, Pakistan ja Kuuba.

Tänu tagatoakokkulepetele kandideerivad Venemaa ja Kuuba oma regionaalses grupis - vastavalt Ida-Euroopa ning Ladina-Ameerika ja Kariibi mere riikide rühmas - ilma vastaskandidaatideta, kirjutab väljaanne The Times. Hiina, Pakistani ja Saudi Araabia kõrval võistlevad Aasia regionaalses rühmas ka Nepal ja Usbekistan.

"Nende diktatuuride valimine ÜRO kohtumõistjateks inimõiguste küsimuses oleks nagu süütajate kamba määramine tuletõrjekomandosse," ütles Genfi tegutseva inimõiguste jälgimise organisatsiooni UN Watch tegevjuht Hillel Neuer.

Organisatsioonid UN Watch, Human Rights Foundation ja Raoul Wallenbergi inimõiguste keskus koostasid inimõigusnõukogu liikmekandidaatide kohta 30-leheküljelise ülevaate, mida nad liikmesriikide diplomaatidele jagasid.

"Saudi Araabia viis eelmisel aastal täide rekordilised 184 surmanuhtlust, Venemaal tapetakse ajakirjanikke ja mürgitatakse dissidente ning Kuuba on politseiriik," tõdes Neuer raportile viidates.

Iga riik peab ÜRO Peaassambleel toimuvatel valimistel saama 97 riigi toetuse, mis tähendab, et demokraatlikud riigid saaksid blokeerida selliste riikide valimise nõukokku isegi siis, kui neile ei ole vastaskandidaate esitatud, märgib The Times.

UN Watch esitas ÜRO-le ametliku protesti Hiina, Kuuba, Pakistani, Venemaa ja Saudi Araabia valimise vastu.

"Kui ÜRO kahetsusväärselt valib inimõigusi rikkuvad riigid Inimõiguste Nõukogusse, siis sellega ta julgustab karistamatuse kultuuri, millega ta peaks võitlema. Maailma demokraatlikud riigid peaksid ühinema Nõukogu mandaadi kaitseks, mitte saama selle rikkumise kaasosalisteks," ütles Raoul Wallenbergi inimõiguste keskuse juht Irwin Cotler.

ÜRO Inimõiguste Nõukogu on üks kolmest ÜRO piiratud liikmesusega nõukogust, kuhu kuulub 47 valitavat ja roteerivat liikmesriiki kõigist piirkondlikest gruppidest, kelle ülesanne on kaitsta ja edendada inimõigusi kogu maailmas.

Inimõiguste nõukogu asutati ÜRO peaassamblee otsusega 15. märtsil 2006. aastal Inimõiguste komisjoni järglasena.

Eesti oli ÜRO Inimõiguste Nõukogu liige aastatel 2013-2015.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: