USA taastab suhted ÜRO inimõiguste nõukoguga
USA teatas esmaspäeval, et taaselustab oma suhted ÜRO inimõiguste nõukoguga, mis katkesid ligi kolm aastat tagasi, kui president Donald Trumpi administratsioon sealt lahkuda otsustas.
"Mul on hea meel teile öelda, et (USA välisminister Antony) Blinken annab täna hommikul teada soovist taastada vaatlejana USA seotus ÜRO inimõiguste nõukoguga," kinnitas USA asjur Genfis Mark Cassayre enne ÜRO eelseisvat istungjärku toimunud koosolekul.
Trumpi valitsus viis Ühendriigid 47-liikmelisest nõukogust välja 2018. aasta juunis, tuues põhjuseks Iisraeli-vastase kallutatuse ja silmakirjalikkuse seoses inimõigusi rikkuvate riikide lubamisega nõukokku.
USA ei saa aga oma liikmesust automaatselt taastada, vaid peab ootama valimisteni aasta lõpus.
Ühendriikide lahkumine jättis nõukokku tühja koha, mida on soovinud täita Hiina ja teised.
Blinkeni sõnul peab USA inimõigusnõukogu endiselt "vigadega organiks, mille päevakorda, liikmesust ja fookust, sealhulgas ebaproportsionaalset keskendumist Iisraelile tuleb reformida".
Samas lisas ta, et Ühendriikide lahkumine ei ole muutust toonud, vaid jätnud võimuvaakumi, mida on ära kasutanud autoritaarsed riigid.
"Et lahendada nõukogu puudujääke ja tagada selle mandaadi täitmine, peavad Ühendriigid oma täie diplomaatilise jõuga laua taga olema," ütles ta.
Diplomaadid tervitasid teadet. Briti suursaadik ÜRO-s Julian Braithwaite ütles, et ÜRO on USA täie osalusega palju tugevam.
Cassayre tõi välja president Joe Bideni senised sammud inimõiguste valdkonnas, sealhulgas seoses rassismi, rände, kliimamuutuse, soolise võrdõiguslikuse ja geiõigustega.
Asjuri sõnul alustab USA kiiret tööd nõukogu tugevdamise ja inimõiguste kaitsmise nimel üle maailma.
Inimõiguste nõukogu järgmine istungjärk algab 22. veebruaril ja kestab 23. märtsini.
Toimetaja: Merili Nael