Türgi kutsus Venemaad neljapoolsetele läbirääkimistele Mägi-Karabahhi osas

Aserbaidžaani Gandža linnas pühapäeval tehtud foto.
Aserbaidžaani Gandža linnas pühapäeval tehtud foto. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Türgi kutsus teisipäeval Venemaad üles neljapoolsetele läbirääkimistele Mägi-Karabahhi osas, edastas kohalik televisioon.

"Kuna Venemaa on Armeenia poolel ja meie ehk Türgi toetame Aserbaidžaani, siis kohtume neljakesi, et arutada nende probleemide lahendamist," ütles Türgi presidendi esindaja Ibrahim Kalõn.

"Kuna Minski rühm pole üle 30 aasta suutnud lahendust leida, siis on aeg leida uus mehhanism," lisas Kalõn.

USA välisminister Mike Pompeo kutsus teisipäeval Armeeniat ja Aserbaidžaani üles järgima kokkulepitud relvarahu, mis seni ei ole pidanud.

"Ühendriigid kutsuvad Aserbaidžaani ja Armeeniat üles täitma relvarahuga võetud kohustusi ja lõpetama tsiviilpiirkondade nagu Gandža ja Stepanakerti ründamine," kirjutas Pompeo Twitteris. "Me mõistame hukka inimkaotused ja jääme toetama rahumeelset lahendust."

Venemaa võttis poolte diplomaatilisel lepitamisel juhtrolli ning pärast 11 tundi kestnud kõnelusi nõustusid Armeenia ja Aserbaidžaani välisministrid laupäeval Moskvas relvarahuga. Vaherahu aga ei järgitud ehkki lisaks Venemaale on vaenupooli sellele üles kutsunud ka Euroopa Liit ja Iraan. 

Tegemist on Armeenia ja Aserbaidžaani kõige verisema kokkupõrkega pärast 1994. aastal Mägi-Karabahhi Aserbaidžaanist eraldumisega lõppenud sõda.

Tunnustamata Mägi-Karabahhi vabariigi kaitseministeerium teatas teisipäeva hommikul veel 17 sõjaväelasest, kes lahinguis aseritega surma said.

Kaitseministeeriumi täpsustatud andmetel on sõja algusest 27. septembril vaenutegevuses hukkunud 542 Mägi-Karabahhi sõjaväelast.

Aserbaidžaan on oma inimkaotusi varjanud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: