Euroopa Keskpank on valmis vajadusel rahapoliitikat muutma

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Keskpank (ECB) otsustas neljapäevasel rahapoliitika nõukogu istungil jätta nii intressimäärad kui varaostuprogrammid senisele tasemele, kuid rõhutas, et vajadusel ollakse valmis rahapoliitikat majanduse turgutamiseks muutma.

ECB märkis, et majanduskeskkond on praegu selgelt langusriskide poole kaldus ja keskpank hindab põhjalikult laekuvaid andmeid, samuti pandeemia kulgu, vaktsiinide kasutuselevõtu väljavaadet ning vahetuskursi arengut

"Detsembris avaldatav eurosüsteemi ekspertide makromajanduslik ettevaade võimaldab majandusväljavaadet ja riskide tasakaalu uuesti hinnata. Selle ajakohastatud hinnangu alusel kohandab ECB nõukogu vajadust mööda oma rahapoliitilisi instrumente, et arenevale olukorrale reageerida," teatas keskpank.

Keskpank jättis püsivõimaluse intressimääraks -0,50 protsenti, põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimääraks 0,00 protsenti ja laenamise püsivõimaluse intressimääraks 0,25 protsenti.

ECB nõukogu eeldab, et keskpanga baasintressid püsivad praegusel või madalamal tasemel, kuni prognoositav inflatsioon tõuseb 2 protsendi taseme lähedusse, kuid jääb vahetult selle alla. 

Erakorralise varaostuprogrammi PEPP mahuks jääb 1,35 triljonit eurot. Seoses koroonaviiruse kriisiga avatud PEPP panustab üldisse rahapoliitika lõdvenemisse, aidates seeläbi tasakaalustada pandeemiaga seotud oodatavat langust inflatsiooni kursis. Varaoste tehakse paindlikult erinevate varasegmentide ja jurisdiktsioonide seas, teatas ECB.

Varaoste PEPP-i alusel jätkatakse kuni nõukogu hindab koroonaviiruse kriisi lõppenuks, kuid vähemalt 2021. aasta juunini. PEPP-i raames soetatud varade tulud reinvesteeritakse vähemalt kuni 2022. aasta lõpuni. 

Varasem varaostuprogramm APP jätkub tempos 20 miljardit eurot kuus, üheskoos ajutise 120-miljardise lisaprogrammiga, aasta lõpuni. Igakuised varaostud jätkuvad nii kaua kui rahapoliitika toetamiseks vaja ning lõppevad veidi enne seda, kui ECB taas intressimäärasid tõstma hakkab.

APP-i raames soetatud varade tulude täismahus reinvesteerimist jätkatakse pika perioodi jooksul pärast baasintresside tõstmist nii kaua kui on vajalik tugevate likviidsustingimuste tagamiseks. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: