Ungari kehtestas üliranged koroonapiirangud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Politseinikud öise Budapesti tänaval liikumiskeeldu jõustamas.
Politseinikud öise Budapesti tänaval liikumiskeeldu jõustamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Ungari valitsus kehtestas kolmapäeval üliranged koroonapiiranguid, muutes järsult pandeemiale reageerimise kurssi.

Uued piirangud hõlmavad öist liikumiskeeldu kella 20 õhtul kuni viieni hommikul ja kohustuslikku maski kandmist avalikes kohtades.

Restoranid ja baarid võivad toitu ainult kaasa müüa või koju toimetada. Perekondlikel kogunemistel võib olla maksimaalselt 10 inimest. Keskkoolid ja ülikoolid läksid distantsõppele.

Piirangud on jõus vähemalt 30 päeva.

Meetmed on Ungari valitsuse ootamatu suunamuutus võrreldes septembri algusega.

Peaminister Viktor Orban ütles, et valitsus kujundab oma koroona-poliitika vastavalt COVID-19 surmade, mitte nakkuste arvu tõusule. Viimastel nädalatel on tõusnud järsult aga mõlemad näitajad, ületades kevadist esimest lainet.

Eelmisel nädalal suri COVID-19 tagajärjel 619 inimest, mis on rekord. Esmakordselt kerkis haiglaravi vajavate koroonahaigete arv üle 6000.

Orban ütles uutest meetmetest teada andes, et kui nakkuste arv jätkab sellist kasvutrendi, siis ei suuda arstid ja haiglad selle koormusega enam toime tulla.

Laupäeval andis valitsus haiglatele korralduse lükata plaanilised operatsioonid edasi ning laiendas nende haiglate arvu, mis on kohandatud koroonapatsientide ravimisele.

Ungari ostis kevadel ja suvel Hiinast suures koguses hingamisaparaate, kuid eksperdid hoiatavad, et puudu on kvalifitseeritud meedikutest, kes nende käsitsemisega toime tuleksid.

Peaminister hoiatas kolmapäeval, et piiranguid jõustatakse karmilt ning Ungari relvajõud aitavad politseil öist liikumiskeeldu kontrollida. Ärid võidakse sulgeda, kui töötajad eiravad maskikandmise kohustust.

COVID-19 surmade arv kerkis kolmapäeval kolmandat korda üle saja, millega nende koguarv tõusis 2697 juhtumini. Umbes 50 protsenti surmajuhtumitest on registreeritud viimase kahe nädalaga.

Ligi 10 miljoni elanikuga Ungaris on koroonadiagnoosi saanud peaaegu 123 000 inimest.

Ungari opositsiooni hinnangul on meetmed olnud liiga vähesed ja nendega on hiljaks jäädud.

Valitsuse enda pandeemianõustajad on kutsunud suurendama testimisvõimekust ning nad pooldavad ka meetmete karmistamist, hoiatades, et vastasel juhul võib olukord kontrolli alt väljuda.

Hoolimata poliitilistest pingetest võimupartei Fideszi ja opositsiooni vahel, kiitis parlament uute piirangute seaduse opositsiooni toetusel heaks. Seadus pikendab eriolukorda 90 päeva võrra ning annab valitsusele volituse anda välja määrusi, peatada teatud seaduste kehtivus ning rakendada erakorralisi meetmeid ilma parlamendilt heakskiitu taotlemata.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: