Keskkonnaühendused muretsevad jäätmefirma Tartu põletustehase laienemise pärast

Jäätmeauto
Jäätmeauto Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Jäätmefirma Epler & Lorenz teatas sügise hakul, et plaanib suurenenud jäätmehulga tõttu tõsta Tartu ohtlike jäätmete põletamise tehase võimsust. Keskkonnaühenduste koja hinnangul pole see aga kõige mõistlikum plaan.

Koda toob oma pöördumises keskkonnaameti poole välja, et mõistlike käitluslahenduste ning ajakohase tehnoloogia kasutamisel ei pruugi käitlusmahu suurendamine omada küll kriitilist keskkonnamõju, kuid mõned aspektid teevad ühendustele siiski muret.

Esmalt usub koda, et lahendust Kunda tsemenditehasest tekkinud lisajäätmete põletamiseks tuleks otsida riiklikul tasandil.

"Kavandatava Tartu tehase võimsus tagab kogu Eesti vajaduste katte, sellise mahuga rajatist tuleb kavandada üleriigilises plaanis. Praegune plaan rajada uus tehas Tartusse ei oma strateegilist tausta, vaid lähtub ühe ettevõtja huvist ja käepärastest võimalustest," seisab pöördumises.

Nimelt on praeguse jäätmete põletamise tehase võimsus põletada 2000 tonni jäätmeid aastas, kuid pärast laiendust suudaks tehas põletada 15 000 tonni jäätmeid aastas.

Lisaks arvab koda, et põletamisel tekkivat soojust peaks ka efektiivselt ära kasutama. Praegune plaan oleks nende hinnangul aga raiskav lähenemine.

Koda toob välja, et praegu pole kellelgi plaanis tehase lähedusse rajada mõnda ettevõtet, mis tekkinud soojust kasutada saaks.

"Epler & Lorenz soovib rajada uue jäätmepõletustehase 2005. aastal kehtestatud
detailplaneeringu alusel, jättes vahele praeguses planeerimisseaduses sätestatud eriplaneeringu – riigi või kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu – nõude täitmise," kirjutab koda.

Detailplaneeringu tegemisest on möödas juba 15 aastat ning koda arvab, et tuleks algatada ja läbi viia uus planeerimisprotsess, mis oleks ajakohasem.

Tartu linn veel lõplikku seisukohta võtnud pole

Tartu abilinnapea Reno Laidre ütles ERR-ile, et linnavalitsus tegeleb küll ehitusloa menetlemisega, kuid ei saa sellega edasi minna enne, kui keskkonnaamet pole kompleksluba andnud.

"Keskkonnaameti kompleksloa menetlus on meie jaoks oluline ja selle põhjal me ka otsustame," rõhutas abilinnapea.

Ta selgitas, et keskkonnaamet teeb veel eelmenetlust ning pärast seda alles hakatakse hindama keskkonnamõjusid. Seega jääb Tartu linn ootama keskkonnaameti seisukohta.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: