Siseministeerium: kirikud jäävad lahti vaid siis, kui täidetakse nõudeid

Esimese advendi tähistamine Narva kirikus.
Esimese advendi tähistamine Narva kirikus. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Kirikud ja teised usuliste talituste toimumiskohad saavad oma tegevust jätkata, kui väga täpselt järgitakse valitsuse kehtestatud nõudeid viiruse leviku takistamiseks, hoiatas rahvastikuminister Riina Solman.

Valitsus otsustas kirikuid nakkuse leviku olukorras mitte sulgeda ennekõike inimeste vaimse tervise ja hingehoiu tagamise kaalutlusel, kuid politsei kontrollkäigud on näidanud, et kirikutes eiratakse seatud reegleid.

Möödunud nädalal tuvastati mitmes kirikus reeglite eiramist – kas ei täidetud maksimaalse ruumi täitumise või maskikandmise nõuet, teatas siseministeerium.

Riskigruppi kuuluvad inimesed aga ka kõik teised koguduse liikmed võiks jälgida võimalusel kas oma või mõne teise koguduse teenistust veebiülekandes, teatas siseministeerium.

Jumalateenistustel ja teistel usulistel talitustel tuleb järgida ruumi maksimaalse 50 protsendi täituvuse nõuet ja 2+2 reeglit.

Maski kandmine teenistustel ja teistel usulistel talitustel on üle 12-aastastele inimestele kohustuslik, välja arvatud tervislikel põhjustel. Maski mittekandmine ei ole täiskasvanute puhul millegi muuga vabandatav. Vaimulikud peavad olema selles oma kogudustele eeskujuks.

Ka vaimulikel tuleb kindlasti kasutada maske ja teisi kaitsevahendeid (näiteks kummikindaid), kui nad viivad läbi lähikontakti nõudvaid talitusi (näiteks armulauaveini ja oblaadi jagamine).

Õhkkonna loomine vaimulike poolt, milles maski kandmist naeruvääristatakse või peetakse usu nõrkuse väljenduseks, ei ole aktsepteeritav, märgiti siseministeeirumi teates.

Samuti peab käed ja liturgilised tarvikud desinfitseerima pärast seda, kui inimene on neid kasutanud. Ei tohi lubada ühise karika kasutamist armulauaveini jagamisel, samuti ühise armulaualusika kasutamist näiteks õigeusu traditsioonis.

Kirikus peab desinfitseerima asju, mida inimesed puudutavad, näiteks ikoonid ja ristid, aga ka laulu- või palveraamatud, mis on koguduse ühiskasutuses. Kirikud ja kogudused peavad viima miinimumini võimaluse, et erinevad inimesed ikoone ja riste füüsiliselt kas kätega või huultega puudutavad, või tuleb neid põhjalikult puhastada desovahendiga pärast igat kontakti.

Siseministeerium palus mõistvat suhtumist, kui teenistusi ja teisi usulisi talitusi külastavad ka sel pühapäeval või jõulude ajal politseiametnikud või terviseameti töötajad, et oma tööülesannete raames veenduda seatud reeglite järgimist.

Pühapäeval kuulutatakse Jõgeval välja jõulurahu

Pühapäeval kell 16 kuulutab Eesti evangeelse luterliku kiriku peapiiskop Urmas Viilma Jõgeval välja jõulurahu kogu Eestile.

Jõulurahu tule süütavad peapiiskop Urmas Viilma, president Kersti Kaljulaid ning riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder. Kõigil soovijail on võimalik oma laternaga jõulurahutuld ka koju viia.

Üle-eestiline jõulurahu kuulutatakse Jõgeval välja 15. korda.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: