Tuul moodustas esmakordselt üle poole Briti elektritoodangust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tuulepark Suurbritannia rannikul Redcari lähedal.
Tuulepark Suurbritannia rannikul Redcari lähedal. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Lee Smith

Tuuleenergia moodustas laupäeval torm Bella tõttu esmakordselt rohkem kui poole Suurbritannia päevasest elektritoodangust, teatas energiafirma Drax.

Tuuleenergia osakaal elektritoodangus tõusis laupäeval rekordilise 50,67 protsendini, teatas firma. Eelnev rekord püstitati augustis, kui tuuleenergia osakaal tõusis 50 protsendini.

"See on esimene kord ajaloos, kui tuul pakkus enamuse riigi elektrist terve päeva jooksul," lisas Drax.

Rekord eelneb ÜRO kliimatippkohtumisele COP26, mida peetakse järgmisel aastal Glasgows.

Briti valitsuse plaanide järgi peaks tuulepargid tootma 2030. aastaks kolmandiku riigi elektrist. Aastaks 2050 plaanib riik saavutada Pariisi kliimaleppe eesmärkide täitmiseks süsinikuneutraalsuse.

Riiklik elektrivõrguoperaator NGESO teatas teisipäeval, et käesolev aasta oli Briti taastuvenergiasektori jaoks ajalooline.

"2020 oli kõige rohelisem aasta Suurbritannia elektrivõrgu ajaloos ning keskmine süsinikuintensiivsus, millega mõõdetakse süsihappegaasi heidet tarbitud elektriühiku kohta, oli rekordmadal," teatas NGESO.

NGESO teatas ka, et esimesel jõulupühal oli kivisöe osakaal elektritoodangus esmakordselt null. Läinud aastal oli see 1,8 protsenti ja 2009. aastal 20 protsenti.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: