Kohus vabastas Kersti Krachti vahi alt

{{1613481180000 | amCalendar}}

Tallinna ringkonnakohus vabastas teisipäeval korruptsioonikuritegudes kahtlustatava rahandusministri eksnõuniku Kersti Krachti vahi alt. Suurettevõtja Hillar Teder vabastati samuti, kuid seda alles määruse jõustumisel 15 päeva pärast.

Ringkonnakohus rahuldas kaitsjate Oliver Nääsi ja Sander Potisepa määruskaebuse Kersti Krachti vahistamisele.

Kohus rahuldas ka Tederi kaitsjate Erki Kergandbergi ja Sandra-Kristin Kärneri määruskaebuse Tederi vahistamisele. Kui prokuratuur selle vaidlustab, siis lükkub tema võimalik vabanemine tulevikku. Kui Teder vabastatakse, siis jääb ta elektroonilise valve alla.

Ringkonnakohus määras elektroonilise valve tähtajaks neli kuud. Elektroonilise valve tähtaeg hakkab kulgema elektroonilise valve seadme paigaldamise päevast.

Kui Hillar Teder ei allu elektroonilisele valvele, asendatakse kriminaalhooldusametniku ettekande alusel elektrooniline valve vahistamisega.

Riigiprokurör Taavi Pern ütles ERR-ile, et kohtu seisukohtadega tutvutakse ning seejärel otsustatakse, kas kohtumäärused vaidlustatakse või mitte.

"Uurijad on selle kuu jooksul, mil Teder ja Kracht on vahi all olnud, saanud läbi viia hulgaliselt vajalikke ning ajakriitilisi uurimistoiminguid. Loodame, et hirmud, mille tõttu kahtlustatavate vahistamist taotlesime, ei realiseeru ja kahtlustatavad menetlusele ohtu ei osuta. Kuid nagu ka kaitsjad ja kohus rõhutasid, saab prokuratuur asjaolude muutumisel kahtlustatavate vahistamist uuesti taotleda," lausus Pern.

"Rõhutame, et kohus on nii Krachtile kui ka Tederile esitatud kuriteokahtlust kui ka nende tänaseni vahi all hoidmist põhjendatuks pidanud. Tutvume põhjalikult kohtu tänaste seisukohtadega ning seejärel otsustame, kas kohtumäärused vaidlustada või mitte," lisas Pern.

Kohus ei näe Tederi vabastamises ohtu

Ringkonnakohus leidis Tederi kaitsjate kaebust rahuldades, et kogutud tõendite põhjal on põhjust kahtlustada Tederit kuritegude toimepanemises, kuid kohtu hinnangul ei andnud vahistamistaotluses esitatud väited piisavalt alust järelduseks, et Teder võib panna toime õigusemõistmisevastaseid kuritegusid. Küll pidas ringkonnakohus põhjendatuks väidet, et Teder võib panna toime kahtlustuses toodutega analoogseid kuritegusid. Selle ohu tõrjumiseks ei ole kohtu hinnangul aga vältimatult vajalik Tederi vahi all pidamine, vaid piisab elektroonilisest valvest.

Möödunud nädalal pidi ringkonnakohus otsustama, kas vabastada Hillar Teder vahi alt või mitte, kuid otsustas selle asemel hoopis uuendada menetlust ja hakata seda küsimust uuesti arutama, kuna prokuratuur ei olnud näidanud kaitsjatele vajalikke tõendeid.

Krachti kaitsjad: kahtlustus on kunstlik

Kohus tühistas Kersti Krachti vahistamise selle aluste äralangemise tõttu.

Kohus märkis otsuses, et kahtlustatava kaitsjad taotlesid juurdepääsu tõenditele, mis on olulised vahistamistaotluse põhjendatuse arutamiseks ning kinnipidamise ja vahistamise vaidlustamiseks kohtus. Prokuratuuri määrusega piirati tõenditele ligipääsu.

Kohus ei nõustunud prokuröriga selles, et kahtlustatava piiratud juurdepääsu toimikumaterjalidele kompenseerib asjaolu, et nimetatud materjalid tehakse prokuröri poolt täies ulatuses juurdepääsetavaks ja kontrollitavaks kohtule.

Samuti ei saa kohtu hinnangul isiku vahi all pidamist õigustada sellega, et kõiki kuriteoga seotud isikuid ei ole veel kindlaks tehtud või kõiki tähtsust omavaid tõendeid kogutud ning seni kuni vajalikud toimingud läbi viiakse peaks kahtlustatav viibima vahi all.

Kracht talle esitatud kahtlustusi sisuliselt kommenteerida ei soovinud.

"Teeme niimoodi, et ma täna midagi ei kommenteeri. Aga ma kindlasti avalikkusega suhtlen. Ja ma peaks ütlema, et vangla on väga huvitav kogemus. Ma sain targemaks," sõnas Kracht "Aktuaalsele kaamerale".

Tema sõnul on prokuratuur esitanud tema suhtes palju ülekohtuseid väiteid.

Kaitsjad Nääs ja Potisepp on varem öelnud, et Kersti Krachtile esitatud kahtlustus on kunstlik ja ülepaisutatud ja tema vahistamine pole põhjendatud. "Kersti Kracht ei tunnistanud ülekuulamisel ennast talle etteheidetavates tegudes süüdi. Ta on kinnitanud, et ei ole kahtlustuses toodud tegusid toime pannud," ütles Nääs.

12. jaanuaril pidasid kaitsepolitsei töötajad Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud võimalikes korruptsioonikuritegudes kahtlustatavatena teiste seas kinni suurettevõtja Hillar Tederi ja Kersti Krachti ning kahtlustus esitati Keskerakonna peasekretärile Mihhail Korbile ja juriidilise isikuna Keskerakonnale.

Hillar Tederit ja Mihhail Korbi kahtlustustakse mõjuvõimuga kauplemises. Kahtlustuse järgi lepiti kokku, et Hillar Teder annetab Eesti Keskerakonnale enne kohalike omavalitsuse valimisi kokku kuni miljon eurot. Vastutasuks pidi Mihhail Korb korraldama Porto Franco arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele. Kahtlustuse mõjuvõimuga kauplemises on juriidilise isikuna saanud ka Keskerakond.

Hillar Teder on kahtlustuse järgi leppinud kokku altkäemaksu andmise Kersti Krachtile selle eest, et viimane kasutab ära oma positsiooni ministri nõunikuna, et kindlustada Porto Francole soodsad otsused Kredexi kriisiabimeetmete kasutamisel. Altkäemaksu üleandmine jäi toimumata kuivõrd Hillar Tederi ning Kersti Krachti pidasid kaitsepolitseiameti töötajad kinni.

Samuti kahtlustatakse Hillar Tederit ja Kersti Krachti rahapesu kokkuleppes, et varjata Tederilt Krachtile altkäemaksu andmist.

Lisaks on esitatud kuritegude toimepanemise kahtlustused veel kahele ettevõtjale.

14. jaanuaril andis maakohus loa võtta Teder ja Kracht esialgu kuni kaheks kuuks vahi alla.

 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: