Soome nakatumisnäit läks üle Eestisse saabumisel piiranguid kaasa toova taseme

Maskides kujud Helsingi raudteejaama juures.
Maskides kujud Helsingi raudteejaama juures. Autor/allikas: Kirsti Jõesalu

Helsingin Sanomate andmetel oli esmaspäeva hommikuse seisuga Soome viimase kahe nädala nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta 151,4, millega peaksid Eestisse saabumisel rakenduma liikumisvabaduse piirangud. See siiski ei tähenda koheseid piiranguid, sest Eesti avaldab liikumispiirangute alla minevate riikide nimekirja igal reedel.

Eestisse saabumisel rakendub 10-päevane liikumisvabaduse piirang neile, kes tulevad Euroopa Liidu, Euroopa majanduspiirkonna ja Schengeni ala riigist, mille nakatumisnäitaja on üle 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul.

Eelmisel reedel avaldatud seisuga olid alla 150 nakatumisnäitaja taseme ehk kellele liikumisvabaduse piirang ei rakendu järgmised riigid: Horvaatia, Island, Liechtenstein, Norra, Saksamaa, Soome ja Taani. 

Kuid Soome nakatumisnäitaja tõusis Helsingin Sanomate andmetel esmaspäeva hommikul tasemele 151,4. Tõsi, Eesti võtab aluseks Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) andmed, kus praegu on avaldatud Soome kohta andmed 4. märtsi seisuga ja siis oli nakatumisnäitaja 140,17.

Milline on Soome nakatumisnäitaja eeloleval reedel, kui Eesti ECDC-le tuginedes oma uuendatud teabe liikumispiirangute kohta avaldab, sõltub juba Soome lähipäevade nakatumisnäitajatest. 

10 päevaks eneseisolatsiooni minemisele on ka kaks alternatiivi. Inimesed, kes ei soovi olla 10 päeva pärast Eestisse saabumist eneseisolatsioonis, võivad teha koroonaviiruse PCR-testi juba välisriigis, kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist. Eestis olles on siis võimalik mitte enne kui kuuendal päeval pärast välismaal tehtud esimest testi teha teine test. Inimesed, kes ei ole teinud testi kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist, võivad teha Eestis esimese testi kohe pärast riiki saabumist ning teise testi mitte varem kui kuus päeva pärast esimese testi tegemist.

Vastavalt vabariigi valitsuse korraldusele ei kohaldata aga liikumisvabaduse piirangut haiguse tunnusteta isikute kohta, kes on viimase 14 päeva jooksul viibinud Leedu, Läti või Soome territooriumil ning saabunud Leedust, Lätist või Soomest Eestisse, juhtudel kui:

(1) isik on teinud mitte enne kui 48 tundi enne Eestisse saabumist koroonaviiruse testi, mille tulemus on negatiivne. Eestist nimetatud riikidesse reisides ning Eestisse tagasi tulles võib koroonaviiruse testi teha ka Eestis ja negatiivse tulemuse korral naasta tavapärase elu juurde. Testi tulemuse teada saamiseni peab püsima eneseisolatsioonis;

(2) isiku Eestisse saabumise eesmärk on töötamine, õppimine, tervishoiuteenuse saamine, perekondlikud sündmused või transiit. Eelpool nimetatud põhjustel Eestisse saabujal ei ole eelnevat kohustust koroonaviiruse testi tegemiseks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: