USA-s taastub majandus kiiremini kui Euroopas

Euroopa Liidu majandus langes 2020. aastal USA-ga võrreldes enam. Pärast USA 1,9 triljoni suuruse abipaketi vastuvõtmist suureneb Atlandi-ülene majanduskasvu lõhe veelgi.
Eurotsooni majandus kahanes eelmisel aastal 6,6 protsenti. USA majandus langes 3,5 protsenti.
OECD prognoosis eelmisel nädalal, et USA majandus kasvab sel aastal 6,5 protsenti ja järgmisel aastal neli protsenti. Euroala kasvuks prognoosis OECD sel aastal 3,9 protsenti ja järgmiseks aastaks 3,8 protsenti.
Euroopa Liidu majanduses loodi eelmisel aastal USA-st vähem töökohti ja seal oli väiksem tarbijanõudlus kaupade järele. Euroopas on vähemambitsioonikad riiklikud kulutused, karmimad piirangud ettevõtetele ja aeglasem koroonavaktsineerimine.
"EL-i taastamiskava koostamine maksis palju poliitilist kapitali, nii et ma ei näe, et nad teeksid sel aastal midagi rohkem. Selle asemel keskenduvad liikmesriigid eelmisel aastal kokku lepitud 750 miljardi euro suuruse taastamisfondi lõpuleviimisele," ütles Londoni ülikooli majandusprofessor Lucrezia Reichlin.
"USA majanduskasv jõuab järgmisel aastal koroonaviiruse epideemia eelsele tasemel. Euroopa Liidu majanduses ei pruugi see juhtuda veel mitu aastat," ütles Itaalia UniCrediti panga peaökonomist Erik Nielsen.
"Vaktsineerimise viivitused ja ebapiisav eelarvepoliitika mõjutavad majanduskasvu järgmistes kvartalites. Euroopa majanduskasvu määr võib see aasta olla ainult pool USA omast," ütles Euroopa keskpanga endine asepresident Vitor Constancio.
Mitmed USA suured osariigid on juba enamiku koroonaviiruse epideemiast tingitud piirangud kaotanud.
"1. maiks peavad kõik täiskasvanud saama võimaluse koroonaviiruse vastu vaktsineerida. 4. juuli iseseisvuspäevaks plaanime naasta normaalsuse juurde," teatas Joe Biden eelmisel nädalal.
Euroopa Liidu eesmärk on kõik täiskasvanud koroonaviiruse vastu vaktsineerida alles septembriks.
Toimetaja: Karl Kivil