SpaceX-i kosmosekapsel põkkus rahvusvahelise kosmosejaamaga

{{1619263920000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/TT NYHETSBYRÅN

USA kosmosefirma SpaceX kosmosekapsel Crew Dragon Endeavour põkkus laupäeva hommikul rahvusvahelise kosmosejaamaga (ISS).

Põkkumine leidis aset 424 kilomeetri kõrgusel India ookeani lõunaosa kohal ning kogu operatsioon kestis umbes 10 minutit.

Kosmosejaama jõudsid USA astronaudid Shane Kimbrough ja Megan McArthur, Jaapani astronaut Akihiko Hoshide ja Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) prantslasest astronaut Thomas Pesquet.

Tegemist on kolmanda korraga, kui SpaceX saadab inimesed ISS-ile NASA-ga sõlmitud lepingu alusel.

Euroopa astronaut osales SpaceX-i missioonil esmakordselt. Prantslane Pesquet märkis, et möödunud on juba 20 aastat eelmises ühislennust, mil Euroopa Kosmoseagentuuri, NASA ja Jaapani astronaudid ning Vene kosmonaudid olid koos kosmoses. Pesquet sõnul kibeleb ta töid alustama.

Järgmised eurooplased SpaceX-i missioonidel on Matthias Maurer sügisel ja itaallanna Samantha Cristoforetti järgmisel kevadel.

Crew-2 meeskond startis Floridast Kennedy kosmosekeskusest reede varahommikul enne koitu ja lend võttis aega 23 tundi.

Esmakordselt põkkus Endeavour rahvusvahelise kosmosejaamaga mais 2020, lõpetades pea kümnendi kestnud aja, mil USA kasutas rahvusvahelisse kosmosejaama jõudmiseks Venemaa abi.

SpaceX-i asutaja Elon Musk ei varja oma soovi viia inimkond edasi Kuule ja Marsile. "Ma arvan, et oleme uue kosmoseuuringute ajastu koidikul," ütles ta pressikonverentsil.

Crew-2 meeskond viib ISS-il kuus kuud kestva missiooni ajal läbi umbes sada eksperimenti.

Crew-1 pöördub seevastu 28. aprillil Maale tagasi ning juhtimise võtab kosmosejaamas üle jaapanlane Hoshide.

Järgmine ISS-i moodul, mille on ehitanud Venemaa, peaks jaama jõudma juulis. Sellega läheb kaasa ka Euroopa Kosmoseagentuuri loodud robotkäsi, mille töölerakendamine on Pesquet' ülesanne.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: